سه شنبه  06  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

حمایت از فارغ‌التحصیلان دکتری برای ارتقای کیفیت پژوهش

فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف حمایت از فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری و کمک به ارتقای کیفیت پژوهش کشور، از دوره‌های تحقیقاتی پسادکتری حمایت می‌کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف حمایت از فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری و کمک به ارتقای کیفیت پژوهش کشور، از دوره‌های تحقیقاتی پسادکتری حمایت می‌کند. از ابتدای سال 1395 تا انتهای سال 1397 تعداد 176 نفر، موفق به جذب این حمایت‌ها از فدراسیون شده‌اند. فدراسیون در این بازه زمانی بیش از 46 میلیارد ریال حق‌الزحمه متقاضیان واجد شرایط پرداخت کرده‌ است.

دوره تحقیقاتی پسادکتری با هدف عمیق‌تر شدن تخصص و دانش تحقیقاتی در موضوعی خاص ارائه می‌شود. در این دوره‌ها، فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری تخصصی با جذب پژوهانه از مؤسسات حامی پژوهش، نزد استادان و سرآمدان علمی دوره‌های تحقیقاتی را می‌گذرانند.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران نیز در چند سال گذشته باهدف حمایت از فارغ‌التحصیلان داخل کشور و کمک به ارتقای کیفیت پژوهش کشور، از این دوره‌های تحقیقاتی حمایت کرده است.

مطابق آیین‌نامه فدراسیون، سرآمدان علمی منتخب هر سال، سهمیه جذب و همکاری با یک الی دو محقق پسادکتری را دارند. در این دوره‌ها، فارغ‌التحصیلان دکتری داخل کشور (که دارای حداقل یک مقاله با ضریب تأثیر بیشتر از پنج باشند) نزد سرآمدان علمی، دوره‌های تحقیقاتی خود را سپری می‌کنند و به آنها ماهانه مبلغ 30 میلیون ریال (در شهر تهران) و 25 میلیون ریال (در شهرستان‌ها) حق‌الزحمه پرداخت می‌شود. به این افراد همچنین پژوهانه معادل 50 میلیون ریال برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی پرداخت می‌شود.

مراحل جذب این حمایت‌ها

برای جذب این حمایت‌ها ضروری است که شخص متقاضی فارغ‌التحصیل مقطع دکتری داخل کشور باشد و از زمان فارغ‌التحصیلی، بیش از چهار سال نگذشته باشد. همچنین حداقل یک مقاله در نشریات برتر فدراسیون یا نشریات با ضریب تأثیر (IF) بالاتر از پنج داشته باشد.در صورت داشتن این شرایط، متقاضی سوابق علمی خود را به فدراسیون سرآمدان علمی ایران ارسال کرده و پس از تأیید نهایی توسط فدراسیون، دوره تحقیقاتی پسادکتری خود را شروع خواهد کرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی دارد تا به واسطه نهادهای مانند فدراسیون سرآمدان علمی، در جریان تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی شانه به شانه محققان حرکت کند و در چهارچوب امکانات و اختیارات موجود، بیشترین حمایت ممکن را از پژوهشگران واقعی به عمل آورد.

انتهای پیام/4021/

http://ana.ir/i/449126
سرآمدان علمی از 30 دانشگاه کشور انتخاب شدند

سرآمدان علمی از 30 دانشگاه کشور انتخاب شدند

صادرات چسب‌های پلیمری ایران‌ساخت

صادرات چسب‌های پلیمری ایران‌ساخت

«نسیم»؛ دانشکده‌ای که دانشجو نمی‌پذیرد

«نسیم»؛ دانشکده‌ای که دانشجو نمی‌پذیرد

«تحریم‌های دارویی» تهدیدی که به فرصت بدل شد

«تحریم‌های دارویی» تهدیدی که به فرصت بدل شد

فناوری‌هایی که کشاورزی دیجیتال را توسعه می‌دهند

فناوری‌هایی که کشاورزی دیجیتال را توسعه می‌دهند

پژوهشگران خدمات حمایتی متنوع‌تری دریافت می‌کنند

پژوهشگران خدمات حمایتی متنوع‌تری دریافت می‌کنند