پنجشنبه  21  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سازمان جهانی بهداشت درخواست کرد؛

پشه‌ها را با پرتونگاری هسته‌ای عقیم کنیم

 تکنیکی که پشه‌ها را با استفاده از پرتونگاری عقیم می‌کند به زودی به‌عنوان بخشی از تلاش‌های سازمان بهداشت جهانی برای کنترل بیماری‌هایی چون چیکونگونیا، تب دِنگی و زیکا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، تکنیک عقیم‌سازی حشرات (SIT) نوعی روش کنترل جمعیت حشرات است. این تکنیک شامل پرورش مقادیر زیادی پشه‌های نر عقیم شده در مراکز تخصصی و سپس آزاد کردن آن‌ها برای جفت‌گیری با پشه‌های ماده در طبیعت است. از آنجا که این آمیزش به تولدی نمی‌انجامد، جمعیت حشرات به‌مرور زمان کاهش می‌یابد.

برنامه ویژه تحقیق و آموزش در زمینه بیماری‌های گرمسیری و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همکاری سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) و سازمان بهداشت جهانی، سند راهنمایی را برای کشورهایی که علاقه‌مند به آزمایش این روش برای عقیم کردن پشه‌ها هستند، فراهم کرده‌اند.

این روش نخستین بار به‌وسیله وزارت کشاورزی ایالات‌متحده آمریکا توسعه یافت و اخیراً در بخش کشاورزی در ۶ قاره جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیمی از جمعیت جهان در خطر بیماری تب دِنگی

سمیه سوامیناتان از دانشمندان سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر در خطر ابتلا به بیماری تب دِنگی هستند.

وی معتقد است که با تمام تلاش‌هایی که برای کاهش ابتلا به این بیماری صورت گرفته است اما تأثیر روش‌هایمان تاکنون محدود بوده است و این روش جدید می‌تواند جالب توجه باشد.

بیماری تب دِنگی نوعی بیماری ویروسی است که از طریق پشه منتقل می‌شود و در چندین کشور از جمله هند و بنگلادش و جنوب آسیا بیشتر شایع است.

بیمار‌ی‌هایی که از طریق پیشه منتقل می‌شود مانند مالاریا، تب دِنگی، زیکا، چیکونگونیا و تب زرد حدود ۱۷ درصد کل بیماری‌های عفونی در سطح جهان را تشکیل می‌دهند که سالانه جان بیش از ۷۰۰ هزار نفر را می‌گیرد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/445173
واکسن جدید برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال/ نوع جدید فلج اطفال چگونه به وجود می‌آید؟

واکسن جدید برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال/ نوع جدید فلج اطفال چگونه به وجود می‌آید؟

خطرات جوی، بزرگترین تهدید سلامت در قرن 21

خطرات جوی، بزرگترین تهدید سلامت در قرن 21

لاریجانی: سن امید به زندگی از ابتدای انقلاب تاکنون 20 سال افزایش یافته است

لاریجانی: سن امید به زندگی از ابتدای انقلاب تاکنون 20 سال افزایش یافته است