يكشنبه  24  شهریور  1398
يكشنبه , 03 شهریور 1398 ساعت 18:21

ستاری:

معاونت علمی از ورود شرکت‌ها به حوزه دانش‌بنیان زنجیره غذا حمایت می‌کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان این‌که حوزه دانش بنیان زنجیره غذا برای تمام کشورها یک حوزه استراتژیک است؛ گفت: حوزه دانش بنیان زنجیره تأمین غذا، حوزه بکر و پرکاربردی در کشور است و باید شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده‌ها به این سمت سوق یابند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آغازین روزهای هفته دولت، در مراسم رونمایی از داروی سورفکتانت ریوی نوزادان شرکت کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم با بیان این‌که حوزه تأمین غذا پیچیدگی‌های حوزه دارویی را ندارد اما ارزش افزوده بیشتری دارد و نیاز کشور به این حوزه فراوان است بیان کرد: با برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  تا دو سال دیگر ۳ درصد نیاز باقی مانده کشور در حوزه دارو و مواد اولیه آن تأمین می‌شود اما حوزه دانش بنیان زنجیره غذا مغفول مانده است و به توجه بیشتری نیاز دارد.

 حمایت معاونت علمی از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه غذا

ستاری هم‌چنین با بیان این‌که حوزه تأمین غذا حوزه بکر و پرکاربردی در کشور است، افزود: باید شرکت‌های دانش بنیان و شتاب دهنده‌ها به این سمت سوق یابند. این حوزه باید به‌شدت توسعه یابد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حضور شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه حمایت می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این‌که حوزه غذا پیچیدگی‌های حوزه دارویی را ندارد، گفت: اما این حوزه ارزش افزوده بیشتری دارد و نیاز کشور به این حوزه فراوان است.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه دانشی غذا وابستگی‌های جدی داریم و حتی در زمینه تولید مرغ و گوشت هم مونتاژکار هستیم به گونه‌ای که در حوزه تولید مرغ از جوجه یک روزه تا تأمین غذا، کنجاله و واکسن آن به واردات وابسته‌ایم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تمام شرکت‌های فعال حوزه بیوتک انسانی را به ورود به حوزه دام، طیور و آبزیان تشویق کرد و گفت:حوزه دام، طیور و آبزیان ارزش افزوده بالایی دارد و نیاز کشور به این حوزه فراوان است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به تولید داروی سورفکتانت ریوی نوزادان، بیان کرد: برای تولید این دارو در کشور تلاش زیادی شده است و تولید چنین دارویی اصلاً راحت نیست و پیچیدگی‌های فناورانه زیادی دارد.

ستاری افزود: ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال ایجاد اکوسیستم نوآوری و فناوری هستیم یعنی ایده یک محقق به کمک شتاب دهنده‌ها و سرمایه گذاران به بازار متصل شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه مدل توسعه این دارو را کاملاً مطابق با مدل‌های کشورهای پیشرفته عنوان کرد و ادامه این راه را برای توسعه فناوری‌های نوین دارویی ضروری دانست.

وی در پایان تأکید کرد: بودجه دولتی منتج به محصول نمی‌شود بلکه باید محصولات فناورانه را به کمک محققان و بخش خصوصی تولید کنیم. پول دولتی تنها به کار تأمین زیرساخت‌ها می‌آید.

ایران باید به سلاح فناوری‌های نوین پزشکی مجهز شود

محمدرضا مخبر رئیس پژوهشکده دام‌پزشکی دانشگاه تهران  نیز در این مراسم، گفت: بخش بزرگی از آینده کشورهای دنیا به حوزه علم بیوتکنولوژی مربوط وابسته است. در واقع امروز نمی‌توان میان علوم مرز مشخصی قایل شد.

وی افزود: تا سال ۲۰۵۰ بیشتر از یک‌صد بیماری نوپدید در دنیا ایجاد خواهد شد که کلید مبارزه با این بیماری‌ها در دست توسعه فناوری‌های نوین دارویی است.

به گفته مخبر، کشورهای پیشرفته به دنبال ایجاد یک آپارتاید نژادی هستند و بیشتر بیماری‌های نوپدید در آینده کشورهای در حال توسعه را هدف گرفته‌اند که باید به سلاح توسعه فناوری‌های نوین دارویی مجهز شویم.

وی ادامه داد: جنگ‌های آینده سلامت و سعادت انسان را نشانه گرفته‌اند که باید خود را آماده مبارزه با این بیماری ها کنیم. این کار تنها با اتکا به توان متخصصان و جوانان ایرانی امکان‌پذیر است.

مخبر در ادامه با اشاره به تولید صد درصدی داروی درمان زجر تنفسی نوزادان در کشور، تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیانی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته‌اند گردش مالی قابل توجهی در اقتصاد کشور دارند. در واقع معاونت علمی هر ایده‌ای که به مشکلات جامعه گره بخورد و آن را رفع کند مورد حمایت قرار می‌دهد.

 تولید داروی برکسورف ریوی نوزادان با یک چهارم قیمت خارجی

احمد عاصمی نیا مدیر عامل مجموعه تکزیما دارو نیز در این مراسم  با اشاره به تولید داروی برکسورف ریوی نوزادان با یک‌چهارم قیمت خارجی در کشور، گفت: صفر تا صد داروی سورفکتانت ریوی در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی تولید شده است.

وی افزود: از زمانی‌که این دارو در دنیا تولید شده است، شاخص‌های بهداشتی کشورها افزایش چشمگیری یافت. در ایران نیز پس از استفاده از این داروی مهم، میزان مرگ و میر نوزادان کاهش یافته است.

به گفته عاصمی نیا، در طی چند سال اخیر، این داروی حیاتی از کشورهای آمریکا، ایتالیا و کانادا به کشور وارد می شد؛ اما با تلاش محققان و متخصصان ایرانی این دارو در ایران نیز به مرحله تولید رسید.

وی درباره قیمت داروی تولید شده در کشور، تصریح کرد: این دارو با یک‌چهارم قیمت نمونه خارجی در ایران تولید شده است. البته با توجه به قیمت ۴۰۸ دلاری آن در آمریکا، نمونه داخلی ما با یک دهم قیمت به فروش می‌رسد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در ادامه با اشاره به روند ۷ ساله تولید این دارو، گفت: برای تولید این دارو در کشور، ۷ سال کارهای تحقیقاتی، صنعتی و دانشی صورت گرفته است تا دارویی کاملاً ایرانی به بازار ارائه کنیم. در حال حاضر نیز مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دریافت شده است.

وی ادامه داد: تست های حیوانی و بالینی این دارو انجام شده است. هم‌چنین تست‌های آزمایشگاهی این دارو در کشور آلمان و انگلستان به تأیید رسیده است.

سندرم ديسترس تنفسی نوزادان شايع‌ترين علت مرگ نوزادان

سندرم ديسترس تنفسی نوزادان از شايع‌ترين علل مرگ و مير نوزادان نارس است و پيشگيری و درمان آن موضوع بسيار مهمی در طب نوزادان به‌شمار می‌رود.

سال ۱۳۹۱، در حدود ۱۵۰۰۰۰۰ نوزاد در ایران متولد شد که با توجه به آمار کلی شیوع نوزادان نارس( ۸ تا ۱۰ درصد)،  ۱۸۰۰۰۰ نفر از این تعداد نوزادان نارس و در حدود  ۳۰۰۰۰ نوزاد مبتلا به سندرم زجر تنفسی نوزادان بودند. هم‌چنین در سال ۱۳۹۷  یک میلیون و ۴۸۷ هزار و ۹۰۸ نفر نوزاد به دنیا آمده که از این تعداد حدود ۱۰۰۰۰۰ نوزاد نارس بودند .پیشگیری و درمان سندرم دیسترس تنفسی شامل ۳ مرحله تجویز کورتیکواستروئید به مادر پیش از زایمان، تجویز سورفاکتانت و استفاده از تهویه مکانیکی است.

هفتاد سال پیش، سندرم زجر تنفسی نوزادان کشف شد و معلوم شد عامل این سندرم، کمبود سورفکتانت در ریه نوزادان است. از آن زمان، تلاش پزشکان و داروسازان برای ساخت و تولید سورفکتانت طبیعی و مصنوعی آغاز شد.نتیجه این هفتاد سال، پژوهش و تلاش علمی، تهیه دو نوع سورفکتانت برای درمان است. یک نوع، سورفکتانت طبیعی که منبع آن دامی( گاو و خوک) نوع دیگر هم سورفکتانت سنتتیک یا غیر طبیعی.

طبق روال همه این سال‌ها، تولید انحصاری سورفکتانت با منشا دامی در انحصار چند کشور معدود دنیاست. این انحصار تولید برای این است که بازار این داروی بیمارستانی مهم برای حوزه زنان و زایمان، در اختیار همین چند کشور باشد.

در سال ۱۳۹۰ هم در مجموع سه ۷۳۹۱ واحد ویال براکتانت ۲۰ وارد کرده‌اند که با ارز ۱۲۲۶ تومان در حدود ۵۴۷۴۶۹۳۰۰۰۰ ریال ارز از کشور خارج شده است .از سوی دیگر با توجه به تعداد تولد نوزادان نارس و مبتلا به سندرم زجر تنفسی نوزادان در سال ۱۳۹۱ ، میزان داروی مورد نیاز در حدود ۱۲ تا ۲۴ هزار ویال بوده که با ارز ۲۵۰۰۰ ریال در حدود ۳۳ میلیارد تومان ارزبری برای کشور داشت.

 اما امروز شاهد تولید سورفکتانت ایرانی هستیم ، دارویی که از مرحله آزمایشگاهی در دانشگاه و در قالب پایان نامه و طرح به تولید صنعتی رسید و توانست تمام مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو کسب کند که نمونه بارز همکاری و همگرایی دانشگاه با صنعت بود.

هم اکنون برکسورف، داروی ایرانی سورفکتانت با کمتر از نصف هزینه نمونه مشابه خارجی ساخته شده و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. به‌دلیل تولید ماده فعال دارویی، داروی فرموله شده و کنترل کیفیت مواد اولیه و داروی نهایی و فروش محصولات به‌طور مستقیم و غیر مستقیم در سال رونق تولید ضمن اشتغال‌زایی از خروج میلیون‌ها دلار ارز نیز جلوگیری شده است. از سوی دیگر با توجه به نیاز کشورهای منطقه به این فرآورده ، امکان صادرات این محصول نیز وجود دارد و هم اکنون مقدمات صادرات توسط شرکت دانش بنیان در حال انجام است.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/412227
فراخوان «نوپاهای فناوری‌های همگرا» منتشر شد

فراخوان «نوپاهای فناوری‌های همگرا» منتشر شد

فروشگاه اینترنتی ملزومات سفر اربعین راه‌اندازی شد

فروشگاه اینترنتی ملزومات سفر اربعین راه‌اندازی شد

ارزش افزوده در نیروی انسانی کشور است/ نباید دور دانشگاه دیوار کشید

ارزش افزوده در نیروی انسانی کشور است/ نباید دور دانشگاه دیوار کشید

خودروی برقی «یوز» یک تولید ملی، استاندارد و دانش‌بنیان است/ یوز به‌زودی  وارد خیابان‌های تهران می‌شود

خودروی برقی «یوز» یک تولید ملی، استاندارد و دانش‌بنیان است/ یوز به‌زودی وارد خیابان‌های تهران می‌شود

طرح امریه سربازی برای نخبگان اجرا می‌شود

طرح امریه سربازی برای نخبگان اجرا می‌شود

جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری 4 رتبه بهبود یافت

جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری 4 رتبه بهبود یافت

سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است

سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است