يكشنبه  24  شهریور  1398
يكشنبه , 03 شهریور 1398 ساعت 14:29

دود خودروها بینایی افراد را ضعیف می‌کند

بررسی‌های جدید حاکی از آن است که دود خودروها خطر کاهش قدرت بینایی را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه‌ علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از ساینس فوکس،‌ نتایج تحقیقات دانشمندان تایوانی نشان می‌دهد آلودگی ناشی از دود خودرو می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا را دو برابر می‌کند.

دژنراسیون ماکولا که به‌عنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا شناخته می‌شود، یک وضعیت پزشکی است که نتیجه آن منجر به تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید می‌شود. در اوایل اغلب هیچ نشانه‌ای وجود ندارد اما به تدریج دید یک یا هر دو چشم بدتر می‌شود.

ممکن است حتی دید به‌طور کامل از دست برود و حتی فعالیت‌های روزانه فرد مختل شود. گاه افراد دچار توهمات بینایی می‌شوند که این حالت ارتباطی با بیماری‌های روانی ندارد. دژنراسیون ماکولا به‌طور معمول در افراد مسن رخ می‌دهد، البته عوامل ژنتیکی هم در این مشکل نقش دارند.

افراد بالای 50 سال که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به بیماری‌ دژنراسیون ماکولا قرار دارند. این بیماری به دلیل آسیب به مرکز شبکیه چشم یا ماکولا ایجاد می‌شود. گفتنی است که علاوه‌بر دلایل محیطی دلایل ژنتیکی نیز در این میان نقش دارند.

گروه تحقیقاتی با بررسی وضعیت بینایی افرادی که در معرض آلودگی نیتروژن دی‌اکسید و کربن مونوکسید قرار دارند، متوجه شدند که خطر ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا در این افراد بیشتر است.  نیتروژن دی‌اکسید و کربن مونوکسید در دود اگزوز خودروها یافت می‌شود.

بررسی سوابق پزشکی 40 هزار نفر طی 12 سال نشان داد که یک هزار و 442 نفر از این افراد به بیماری دژنراسیون ماکولا مبتلا شده‌اند. براساس یافته‌ها، احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولا در افرادی که در معرض سطح بالایی از نیتروژن دی‌اکسید قرار دارند 91 درصد بیشتر از افرادی است در معرض آلودگی کمتری قرار دارند.

خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا در افرادی که در معرض سطح بالایی از آلودگی کربن مونوکسید قرار دارند نیز 84 درصد بیشتر از دیگران است.

انتهای پیام/4107/4021/

http://ana.ir/i/412144
دانشجویان با آسیب بینایی صاحب اتاق تک‌نفره هستند

دانشجویان با آسیب بینایی صاحب اتاق تک‌نفره هستند

نجات بینایی کودکان با بازی‌های ویدئویی

نجات بینایی کودکان با بازی‌های ویدئویی

تأسیس دانشگاهی برای کم‌بینایان

تأسیس دانشگاهی برای کم‌بینایان

شبکیه چشم مصنوعی ساخته شد

شبکیه چشم مصنوعی ساخته شد

نور آبی انسان را کور می‌کند

نور آبی انسان را کور می‌کند