يكشنبه  24  شهریور  1398
چهارشنبه , 30 مرداد 1398 ساعت 15:41

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری:

ایران هیچ‌گاه جزء 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به انتشار اخبار کذب و مغرضانه درباره مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در برخی رسانه‎های داخلی و خارجی، گفت: ایران هیچ‌گاه جزء 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، پرویز کرمی در پاسخ به مطالب کذب، مخدوش و جهت‌دارِ منتشرشده در ارتباط با آمارهای اخیر مهاجرت یا فرار مغزها در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی گفت: در چند روز گذشته خبری بر روی برخی از خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌های خبری با عنوان «۸ عامل ترک وطن / مهم‌ترین دلیل مهاجرت ایرانیان در سال گذشته چه بود؟»، منتشر شده است که همان‌گونه که از تیتر و عنوان خبر می‌توان حدس زد، می‌بایست در متن خبر از آمار و دلایل مهاجرت‌های بین‌المللی ایرانی‌ها به خارج از کشور صحبت شده باشد، اما در عین شگفتی و ناباوری مشاهده می‌شود که در این متن، آمار و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (که در آن به علل جابه‌جایی و مهاجرت داخلی جمعیت شاغل و جمعیت بیکار کشور پرداخته شده) به‌عنوان سند و آمار مهاجرت ایرانی‌ها به خارج از کشور ارائه شده است.

وی ادامه داد: درواقع یک سؤال اساسی در این بین مطرح می‌شود و آن اینکه آیا سطح دقت در فضای رسانه‌ای و مطبوعات تا این حد تنزل کرده که هیچ سردبیر یا دبیر سرویس خبری قبل از انتشار خبری و قرار گرفتن آن در معرض افکار عمومی، محتوای خبر را با تیتر و عنوان خبری مطابقت نمی‌دهد؟ آیا هدف صرفاً تحریک افکار عمومی و ایجاد موج خبری نسبت به مسئله مهاجرت در کشور است یا دلایل مغرضانه و سیاه‌نمایی دیگری در کار است. با این رویکرد، به نظر می‌رسد دیگر هیچ اتکا و اعتمادی بر اخبار و آمار ارائه‌شده از سوی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها نمی‌توان کرد.

ارائه آمارهای اشتباه یا مغرضانه

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ادامه افزود: همچنین در دو روز گذشته یک گزارش، کذب، جهت‌دار و مغرضانه از سوی سایت دویچه‌وله فارسی با عنوان «جمهوری اسلامی، فرار مغزها و انکار واقعیات» منتشرشده که نشان از سطح کیفی نازل و بی‌دقتی تمام‌عیار یک سایت بین‌المللی دارد. موضوع اصلی این گزارش مخدوش و پر از اشتباهات آماری و مطالب کاذب درباره بحث مهاجرت نخبگان از ایران است، درحالی‌که  مطالب و مستندات مورد اتکای گزارش از آمار بی‌پایه و اساس فضای مجازی کپی‌برداری شده است و اندکی وقت و حوصله جهت راستی‌آزمایی آن‌ها توسط نگارندگان صورت نگرفته است.

کرمی ادامه داد: برای مثال نگارندگان محترم این گزارشِ به‌ظاهر مستند، وقتی در حال کپی کردن آمار مربوط به جمعیت ایرانی حاضر در خارج از کشور به نقل از بهرام صلواتی بوده‌اند، آمار 1.6 میلیون نفر را شانزده میلیون نفر قید کرده‌اند و همچنین در ارجاع به آمار اشتباهِ معاون آموزشی وزارت بهداشت در 28 مرداد سال 1398، (که از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد و بدون اشاره به این تکذیبیه)، آن را به سال 89 نسبت داده‌اند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ادامه داد: درواقع این نوع خطاهای تعمدی، مغرضانه و گل‌درشت زمانی شکل می‌گیرد که نویسنده با بی‌دقتی و دست‌پاچگی هر چه تمام، نسبت به کپی‌برداری آمارهای کذب و بدون استناد در فضای مجازی اقدام می‌کند.

جایزه یک میلیارد ریالی برای یافتن سندی که واقعیت ندارد

وی همچنین در ادامه با اشاره به یکی از ادعاهای کذب و دروغ و بارها مطرح شده در رسانه‌ها با این عنوان که «طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران ازنظر فرار مغزها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده است» گفت: به‌طور مثال صندوق بین‌المللی هیچ‌گاه چنین آماری ارائه نداده است و این موضوع بارها توسط مسئولان تکذیب شده و خود این‌جانب برای کسی که سند این گزارش را ارائه دهد جایزه یک میلیارد ریالی گذاشته بودم و بارها آمارهای متقن بین‌المللی مبنی بر اینکه ایران هیچ‌گاه جزء 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

وی در پایان با بیان این شعر «گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست»، به انتقاد ازاین‌گونه از همکاران رسانه‌ای خود پرداخت و از آنان خواست در بیان و ارائه آمارها، دقت و صحت را فدای سرعت نکنند.

شایسته یادآوری است، بنیاد ملی نخبگان به‌تازگی در تحقیقی به ارائه آماری در خصوص مهاجرت پرداخته است که در این لینک قابل‌دسترسی است.

انتهای پیام/4115/4116/پ

http://ana.ir/i/411624
خودروی برقی «یوز» یک تولید ملی، استاندارد و دانش‌بنیان است/ یوز به‌زودی  وارد خیابان‌های تهران می‌شود

خودروی برقی «یوز» یک تولید ملی، استاندارد و دانش‌بنیان است/ یوز به‌زودی وارد خیابان‌های تهران می‌شود

طرح امریه سربازی برای نخبگان اجرا می‌شود

طرح امریه سربازی برای نخبگان اجرا می‌شود

در ضرورت زیست‌بوم کارآفرینی؛ پیشرفت علم و فناوری در عمل به چشم می‌آید

در ضرورت زیست‌بوم کارآفرینی؛ پیشرفت علم و فناوری در عمل به چشم می‌آید