جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

فراخوان دوره چهارم مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی منتشر شد

يكشنبه 27 مرداد 1398 ساعت 11:21
چهارمین دوره مسابقه دانش‌­آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015، با هدف ساخت فیلم‌­های علمی کوتاه 60 ثانیه­‌ای با موضوع آزمایش­‌هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی برگزار می‌­شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از ستاد ارتباطات و اطلاع­‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، مسابقه دانش‌آموزی نور هر سال به عنوان یکی از رویدادهای بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در حوزه دانش‌آموزی برگزار می‌شود که هدف از برگزاری آن، ایفای نقش در انگیزش نسل نوجوان جهان اسلام، ایجاد افق­‌های نوین در زمینه علم و فناوری و کمک به رشد استعدادهای درخشان است.

دوره چهارم مسابقه دانش‌­آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 از مردادماه امسال آغاز شد و موضوع این دوره از مسابقه ساخت فیلم‌های علمی کوتاه یک دقیق‌ه­ای از آزمایش‌هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی است.

همانند دوره‌­های گذشته، صدها فیلم در محدوده علمی مرتبط برای راهنمایی علمی دانش‌­آموزان ارائه خواهد شددانش­‌آموزان می‌­توانند تا پایان بهمن­ ماه سال جاری با مراجعه به سایت بنیاد مصطفی(ص) به نشانی http://www.mstfdn.org  در بخش مسابقه دانش‌آموزی نور مراجعه کرده و  در قالب گروه‌های دو  یا سه نفره آثار  علمی خود را به صورت فیلم‌های 60 ثانیه‌ای به دبیرخانه این مسابقه ارسال کنند.

معیارهای ارزیابی و نحوه داوری آثار ارسالی  روی سایت مسابقه ارائه می‌­شود و این دوره نیز به 100 اثر برتر دانش‌آموزی، هدایایی معادل مجموع 2 میلیارد ریال اهدا و از پژوهشسراها و مدارس با مشارکت برتر نیز تقدیر خواهد شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور که هر ساله به نام و بزرگداشت یكی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می‌‌شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­ هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظر ابن‌هیثم، ریاضی­‌دان و فیزیک­‌دان شهیر جهان اسلام و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان برگزار شد. موضوع آن دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیش از 4 هزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال  یک هزار و 650 فیلم ثبت کرد و از صاحبان 200 اثر برگزیده، تقدیر شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور در سال دوم برگزاری خود‌، گرامیداشت پروفسور جکی­یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از پنج هزار دانش‌آموز، 2 هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در روز اختتامیه نیز از 100 گروه دانش‌آموزی برگزیده تقدیر شد.

نحوه شرکت در این مسابقه ساخت فیلم‌های 60 ثانیه‌ای از انجام آزمایش‌­های علمیِ گروه‌های دانش‌آموزی طرح‌ریزی شده است.

دور سوم مسابقه دانش‌­آموزی نور به نام و بزرگداشت ابن­ رزاز جَزَری در بخش مدارس در حوزه رباتیک برگزار شد که الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بدون شک بنیان­گذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بوده است. موضوع این دوره از مسابقه ساخت ساز و کارهای(مکانیزم‌­های) حرکتی و آزمایش‌­هایی در مباحث مختلف مکانیک بود که 5 ­هزار و 122 دانش‌آموز در قالب 2 هزار و 183 گروه ثبت­‌نام کردند و یک هزار و 733 فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد و در نهایت در روز اختتامیه از 100 گروه منتخب تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/4107/4021/

http://ana.ir/i/411031
جایزه مصطفی عنوان نوبل کشورهای اسلامی را به دوش می‌کشد

جایزه مصطفی عنوان نوبل کشورهای اسلامی را به دوش می‌کشد

محور اصلی رویداد «استپ» به اشتراک‌گذاری توانمندی‌های جهان اسلام است

محور اصلی رویداد «استپ» به اشتراک‌گذاری توانمندی‌های جهان اسلام است

حالت بیداری در دانش‌آموزان ایجاد شده است

حالت بیداری در دانش‌آموزان ایجاد شده است

مراکزی برای ایجاد فضای نوآوری در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود

مراکزی برای ایجاد فضای نوآوری در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود

شرکت بیش از 5 هزار دانش‌آموز در سومین دوره مسابقه نور

شرکت بیش از 5 هزار دانش‌آموز در سومین دوره مسابقه نور

جوهره کار علمی باید از دوران دانش‌آموزی نهادینه شود

جوهره کار علمی باید از دوران دانش‌آموزی نهادینه شود