پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
ستاری:

دانشگاه آزاد اسلامی به سمت اهداف کشور پیش می‌رود

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 11:57
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به سمت اهداف کشور پیش می‌رود.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سورنا ستاری در اجلاس سی و هفتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی که ظهر امروز در  دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار شد گفت: حوزه علم و فناوری نیاز به نگاه سیاسی ندارد و باید از جریان‌های سیاسی دور بماند.

وی افزود: از مدیریت دکتر طهرانچی تشکر می‌کنم که دانشگاه را به سوی اهداف کشور پیش می‌برد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در هیچ تاریخی به اندازه امروز در آموزش و فناوری سرمایه‌گذاری نشده است. در کشور پژوهشگاه‌هایی با قدمت بیش از 100 سال داریم.

ستاری بیان کرد: تکنولوژی خریدنی نیست. تکنولوژی یادگرفتنی است. برای آموزش باید انگیزه داشت و باید برای یادگیری مفاهیم وقت گذاشت.

وی تصریح کرد: حرکت به سوی دانش در کشور ذاتی و بومی است. دانشجویان با پول مردم درس می‌خوانند، بنابراین باید به پژوهش‌هایی بپردازند که مشکلات جامعه را حل کند و برای مردم مفید باشد. درواقع درس خواندن دانشجویان باید به نفع مردم باشد چرا که نسبت به آنها مسئولیت و تعهدی بر گردن دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: درس می‌خوانیم تا مشکلات مردم کشور خودمان را حل کنیم، نه مشکلات کشورهای دیگر را. در آمریکا نیز حوزه آموزش، اوضاع خوبی ندارد. بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این کشور خارجی هستند.

ستاری خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در پژوهش‌های مرز دانش بدین معناست که تا پنج یا شش سال آینده محصولی تولید نخواهد شد. در هیچ دانشگاهی در هیچ جای جهان انتظار ندارند که از پژوهش‌های مرز دانش به‌سرعت محصول یا نتیجه بگیرند.

وی مطرح کرد: محصول حاصل پژوهشی است که بخش خصوصی روی آن سرمایه‌گذاری کرده باشد. از دانشگاه نمی‌توان انتظار تولید محصول داشت. در هیچ کشوری دانشگاه روی تولید محصول تمرکز نمی‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادآور شد: دانشگاه‌ها باید به این نتیجه برسند که نباید به پول شهریه و پول دولتی متکی باشند. اگر مؤسسه آموزش عالی به پول دولتی متکی باشد، تخته پرش محدودی دارد. در واقع پول دولتی و شهریه یکی است.

ستاری گفت: در بسیاری از دانشگاه‌های موفق خارجی، بخش عظیمی از درآمد از فروش تکنولوژی، شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید محصول تأمین می‌شود. باید محیطی ایجاد کنیم تا دانشجو وقتی به دانشگاه می‌رود به فکر کارآفرینی و تولید محصول باشد.

وی ادامه داد: مفهوم آموزش به تجدیدنظر نیاز دارد. پژوهش‌هایی که به محصول تبدیل نشود و مشکل جامعه را حل نکند، پژوهش محسوب نمی‌شود. شبکه آزمایشی که در مؤسسات آموزش عالی راه‌اندازی می‌شود، باید در اختیار همه قرار بگیرد و در انحصار شخص خاصی نباشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: مفهوم توسعه نیز به بازنگری نیاز دارد. باید توجه بیشتری به صنایع بومی مانند صنعت فرش اصفهان داشته باشیم.

ستاری گفت: صنعتی به دانشگاه نیاز دارد که برای بهبود و تربیت نیروی انسانی تلاش کند. نقش مسئولان دانشگاهی در این میان این است که اقداماتی برای رسیدن به این اهداف انجام دهند. اقتصاد دانش‌بنیان باید به دور از صنعت و اقتصاد نفتی شروع به کار کند.

وی تصریح کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان خام‌فروشی به هیچ‌عنوان مجاز نیست. دانشگاه به اکوسیستمی نیاز دارد که اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشد و بتواند بدون نیاز به پول بخش دولتی کار کند. باید تلاش کنیم تا از اقتصاد نفتی دور شویم. جامعه نیاز به اکوسیستمی دارد که پایه آن دانشگاه باشد. دانشگاه نیز مسئول است تا نیروی انسانی ماهر تربیت کند.

ستاری خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم از پژوهش‌های دانشگاهی محصول بگیریم باید روی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کنیم. برای رشد علمی باید جهت‌گیری‌های موجود را عوض کنیم. نوشتن مقاله نباید هدف باشد، باید پژوهشی برای حل مشکل جامعه انجام شود تا مقاله‌ای از قلب آن بیرون بیاید.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: نسل جدیدی از کارآفرینان در حال تزریق به جامعه هستند. روز سه‌شنبه از 13 استارت‌آپ در اتاق بازرگانی رونمایی می‌کنیم.

وی مطرح کرد: ‌مرکز رشدها، پارک‌های علم و فناوری و شتاب‌دهنده‌ها باید تقویت شوند. این نهادها به حمایت معنوی نیاز دارند. بنابراین این پروسه باید هر چه زودتر شروع شود. معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری آماده همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه است.

ستاری اظهار کرد: دانشجویان محصول و بازار را درک می‌کنند، بنابراین باید استارت‌آپ‌ها را توسعه دهیم تا فضایی برای کار داشته باشند. بیش از 2 هزار ایده جدید در حوزه استارت‌آپی وجود دارد که می‌توان آنها را بومی‌سازی کرد. باید با همدلی و اتحاد، مسیر تولید علم را تغییر دهیم تا اکوسیستم علمی و فناوری و نوآوری بتواند رونق بگیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاه شریف 500 شرکت دانش‌بنیان دارد. این تغییرات با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی امکان‌پذیر شده است. باید به جوانان اعتماد کنیم.

وی بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آماده همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص پژوهش‌های مرز دانش است. این پژوهش‌ها در بخش علوم پایه صورت می‌گیرد و افرادی که می‌توانند ایده، مقاله و به هر نوعی علم تولید کنند، می‌توانند در حوزه پژوهش‌های مرز دانش فعالیت کنند.

ستاری گفت: دکتر طهرانچی دیدگاه جدیدی در مدیریت دارد و می‌تواند مسیر دانش را در کشور تغییر دهد. نیروی انسانی تحصیل‌کرده می‌تواند پایه و بنیان تغییر به سوی اقتصاد نوآور باشد. دانشگاه‌ها در همه جهان به دلیل دسترسی به نیروی انسانی تازه‌نفس می‌توانند اقتصاد دانش‌بنیان و نوآور را در جامعه بنیان‌گذاری کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهورخاطرنشان کرد: دانشجویان، سربازان ما در مبارزه با اقتصاد نفتی و اقتصاد سنتی هستند. دانشگاه محلی برای زایش شرکت‌های دانش‌بنیان است. این مؤسسات آموزش عالی هستند که می‌توانند با همدلی و اتحاد، مسیر اقتصاد را به‌سوی دانش‌بنیان و نوآوری تغییر دهند.

انتهای پیام/4107/4021/

http://ana.ir/i/397917
همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و روسیه شتاب می‌گیرد

همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و روسیه شتاب می‌گیرد

گزارش اجلاس دانشگاه‌ آزاد اسلامی از شبکه 5 سیما پخش شد

گزارش اجلاس دانشگاه‌ آزاد اسلامی از شبکه 5 سیما پخش شد

دانشگاه آزاد اسلامی باید از نسل اول به نسل سوم حرکت کند

دانشگاه آزاد اسلامی باید از نسل اول به نسل سوم حرکت کند

دانشگاه آزاد اسلامی تأثیر بسزایی در روند علمی کشور دارد

دانشگاه آزاد اسلامی تأثیر بسزایی در روند علمی کشور دارد

نظام موضوعات دریا به‌عنوان برنامه علمی اقتدارآفرین طراحی شده است

نظام موضوعات دریا به‌عنوان برنامه علمی اقتدارآفرین طراحی شده است

۱۱ جلد کتاب نظام موضوعات «پایش» رونمایی شد

۱۱ جلد کتاب نظام موضوعات «پایش» رونمایی شد

تمامی پروپوزال‌های دانشگاه آزاد در سامانه پژوهش‌یار ثبت خواهد شد

تمامی پروپوزال‌های دانشگاه آزاد در سامانه پژوهش‌یار ثبت خواهد شد

دانشگاه ضربان‌سنج حیات ملی جامعه است

دانشگاه ضربان‌سنج حیات ملی جامعه است

ورزش یکی از سرمایه‌های اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی است

ورزش یکی از سرمایه‌های اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی است

کرسی‌های آزاداندیشی یک فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است

کرسی‌های آزاداندیشی یک فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است

حمایت از تشکل‌های دانشگاهی یک واجب فرهنگی است

حمایت از تشکل‌های دانشگاهی یک واجب فرهنگی است

گام دوم دانشگاه آزاد براساس توجه به دوره‌های دکتری تخصصی باشد

گام دوم دانشگاه آزاد براساس توجه به دوره‌های دکتری تخصصی باشد