جمعه  24  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی بیان کرد؛

فعالیت بیش از 125 شرکت دانش‌بنیان در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی

دوشنبه 05 شهریور 1397 ساعت 19:37
دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی گفت: در آخرین جشنواره‌ای که در زمینه طب سنتی برگزار کردیم، 2 هزار و 400 محصول ارائه شده است. تعداد شرکت‌های خصوصی که در جشنواره حضور داشتند با رشد قابل توجه از 200 شرکت به 489 شرکت رسیده است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از رادیو گفتگو، علی ابراهیمی مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی و دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی درباره موضوع دستاوردهای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی صحبت کرد.

علی ابراهیمی در آغاز با بیان اینکه سرزمین ایران از نظر تنوع گیاهان جایگاه منحصربه‌فردی در جغرافیای گیاهی جهان دارد، گفت: بر اساس پژوهش‌هایی که انجام شده است، بیش از 8 هزار گونه گیاهی داریم که از این تعداد، 2 هزار و 400 گونه دارویی، عطری و ادویه‌ای و همچنین آرایشی و بهداشتی است. بنابراین پتانسیل خوبی در حوزه گیاهان دارویی داریم به‌ویژه اینکه این گیاهان در صنعت و ایجاد اشتغال جایگاه ویژه‌ای دارند.

وی افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر اتفاقات بسیار جالبی افتاده است؛ در نقشه جامع علمی کشور، گیاهان دارویی در اولویت‌های بند الف قرار گرفته است یعنی بیش از 100 دانشمند فعالیت کرده‌اند و جایگاه گیاهان دارویی را ارتقا داده‌اند. همچنین در این ارتباط، سند گیاهان دارویی و طب ایرانی و سنتی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است و با تصویب این سند خدمات فراوانی توسط ستاد ارائه شده است.

مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اینکه این ستاد متشکل از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و نهادهای همکار است، اظهار کرد: تمام سازمان‌ها در این ستاد مشارکت دارند و کار ستاد نیز در این زمینه هماهنگی است و تمام پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل مدیریت شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس رسالت‌هایی که از جانب سند چشم‌انداز به دوش معاونت علمی ریاست‌جمهوری است، باید گیاهان دارویی را با فناوری همراه کنیم و بر اساس مفاد صریح این سند، اهتمام به مدیریت دانش از وظایف اصلی معاونت علمی ریاست‌جمهوری است و در این زمینه نیز موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ایم.

دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی از تهیه نقشه راه گفت و عنوان کرد: حدود هفت سال قبل، زمانی که ستاد تشکیل نشده بود، جشنواره‌های علم و عمل را برگزار می‌کرد و در آن زمان تنها چند غرفه ایجاد کردیم اما امسال، سه جشنواره ملی را در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی برگزار کردیم.

وی درباره وضعیت بازار گیاهان دارویی و طب سنتی ابراز کرد: در حال حاضر 125 شرکت دانش‌بنیان در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنین در آخرین جشنواره‌ای که در این زمینه برگزار کردیم، 2 هزار و 400 محصول ارائه شده است. تعداد شرکت‌های خصوصی که در جشنواره حضور داشتند با رشد قابل‌توجه از 200 شرکت به 489 شرکت رسیده است که در کنار رشد فن بازارها، نشان از وضعیت روبه‌رشد توجه به گیاهان دارویی و طب سنتی دارد.

انتهای پیام/4021

http://ana.ir/i/307163
تولید 21 داروی گیاهی در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

تولید 21 داروی گیاهی در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل