يكشنبه  17  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ربات انسان- اسب به کمک آسیب‌دیدگان سوانح می‌رود + ویدئو

امروزه ربات‌ها بیشتر شکل و شمایل انسان‌ها را به خود گرفته‌اند تا بتوانند تعامل بهتری با انسان‌ها برقرار کنند و تاثیرگذاری‌شان بیشتر شود. بر همین اساس به‌تازگی متخصصان رباتیک، ربات امداد و نجاتی را طراحی کرده‌اند که بالا تنه‌ای شبیه به انسان دارد ولی پاهایش شبیه به اسب است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از Engadget، متخصصان رباتیک ربات «سنتورا» را با چهار پا طراحی کرده‌اند که بر همین اساس درجه آزادی زیادی دارد و می‌تواند در تمامی جهات روی چرخ‌هایش راه برود.

بالا تنه این ربات شباهت بسیاری به ربات‌های انسان‌نما دارد و دست‌هایش به‌راحتی در تمام جهات حرکت می‌کند اما چهار پای آن شکل و شمایل اسب را دارد.

این ربات 1/5 متر ارتفاع و وزنی معادل 93 کیلوگرم دارد. اسکلت آن از فلزات سبک درست شده و بخش‌هایی از بدنش که پلاستیکی‌ است با پرینتر سه‌بعدی چاپ شده است. باتری این ربات برای 2/5 ساعت کار می‌کند.

البته این ربات مستقل عمل نمی‌کند و نیاز به یک اپراتور انسان دارد که از راه دور آن را کنترل کند.

هدف اصلی از ساخت سنتورا حرکت و فرستادن آن به مناطق صعب‌العبور و ناامنی است که انسان نمی‌تواند به آنجا برود.

به گفته طراحان سنتورا، این ربات به‌راحتی می‌تواند کارهایی چون رد شدن از در ساختمان و بالا رفتن از پله ساختمان‌هایی که به واسطه فجایع ویران شده‌اند یا سقوط کرده‌اند، انجام دهد.

طراحان این ربات ادعا می‌کنند که چهار پای سنتورا 6 درجه آزادی به آن داده است و این یعنی به‌راحتی از مناطق سخت عبور می‌کند.

انتهای پیام/4056

http://ana.ir/i/299350