چهارشنبه  20  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ربات اریگامی ماهی‌‌گیر + ویدئو

پنجشنبه 28 تیر 1397 ساعت 19:30
دانشمندانی که علاقه به مطالعه روی جانوران زیر دریا هستند، یک ربات با قابلیت رفتن به زیر آب ساخته‌اند که می‌تواند بدون هیچ آسیبی، ماهی، هشت‌پا و حتی عروس دریایی بگیرد. در طراحی مفصل‌های قابل حرکت این ربات از سبک اریگامی ژاپنی الهام گرفته‌اند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScienceMag، دانشمندان قصد داشتند رباتی را طراحی کنند که هم به اندازه کافی سخت باشد که فشار زیر اقیانوس را تحمل کند و هم آنقدر منعطف باشد که به‌راحتی بتواند خیلی سریع حرکت کند و جانوران زیر دریا را شکار کند و هم طراحی آن ساده باشد و تحرک خیلی زیادی نداشته باشد. در نهایت هم طراحی اریگامی به داد آنها رسید.

این ربات فقط یک موتور دارد که می‌تواند به راحتی قطعات به هم متصل ربات را به خوبی تا کند و 12 قطعه منعطف آن را به گونه‌ای ببندد که ماهی یا جانور دریایی در آن گیر بیفتد. گفتنی است که قطعات این ربات با کمک پرینتر سه‌بعدی چاپ شده‌اند.

دانشمندان از این ربات برای گیر انداختن عروس دریایی در یک آکواریوم و ماهی مرکب در اقیانوس آزاد و در عمق 500 تا 700 متر تست کردند. در مورد دوم که در اقیانوس آزمایش شد، دانشمندان با کمک دسته بازی (جوی‌استیک) ربات را از راه دور کنترل کردند.

اپراتور جوی استیک با کمک ویدئویی که به صورت بلادرنگ پخش می‌شد، مطمئن بود که جانور در زمان تا شدن قطعات ربات، صدمه نبیند. این خبر خوبی برای دانشمندانی است که در عمق زیاد به دنبال موجودات نرم و ژلاتینی هستند، به راحتی می‌توانند از این ربات برای گیر انداختن آنها استفاده کنند.

دانشمندان امیدوارند که در آینده حسگرهایی را به این دستگاه اضافه کنند تا بتوانند به عنوان یک لابراتوار زیر دریایی مینیاتوری برای آزمایش و تحقیق روی حیوانات استفاده کنند بدون اینکه آسیبی به آنها بزنند.

آنها حتی می‌خواهند از این ربات تا شونده روزی در فضا برای مثلا وصل کردن پنل‌های خورشیدی به ماهواره‌ها بهره ببرند.

در ادامه می‌توانید نحوه عملکرد این ربات را تماشا کنید:

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/296853