دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

کشف سنگ قبر 5500 ساله در ایرلند

باستان‎شناسان موفق به کشف سنگ قبر بزرگی در ایرلند شدند که 5500 سال قدمت دارد و مزین به حکاکی‌های جالبی است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از DailyMail، سنگ قبر بسیار بزرگی در ایرلند پیدا شده است که قدمت آن به 5500 سال پیش بازمی‌گردد. به گفته دانشمندان، این سنگ قبر را کشف قابل‌توجهی می‌دانند.
این قبر سنگی در واقع یک «خرسنگ» است. خرسنگ به تخته‌سنگ‌های بزرگی گفته می‌شود که در روزگاران باستان یا پیش از تاریخ روی هم چیده می‌شدند تا سازه‌ای یا یادمانی را پدید بیاورد. یک سازه خرسنگی می‌تواند از یک تخته‌سنگ تنها هم تشکیل شده ‌باشد. در سازه‌های خرسنگی ملات یا دوغاب به‌کار نرفته است بلکه تخته‌سنگ‌ها از راه چینش قفلی روی هم سوار شده‌اند.
این خرسنگ در مزرعه‌ای در نزدیکی «نیوگرنج» پیدا شده است. نیوگرنج یک گور معبری مربوط به دوران نوسنگی در ایرلند است که در شهرستان میث واقع شده‌است. نیوگرنج یکی از دو اثر ایرلند در میراث جهانی یونسکو و بزرگ‌ترین و سالم مانده‌ترین گور معبری است.
باستان‌شناسان طی حفاری دو اتاق تدفینی و شش سنگ حاشیه‌ای (جدول) پیدا کرده‌اند، احتمالا این سنگ‌های حاشیه‌ای بخشی از حلقه سنگی بودند که در اطراف قبر قرار می‌گرفته است.
این سنگ‌ها که با حکاکی‌های عصر نوسنگی تزئین شده‌اند، یکی از چشمگیرترین خرسنگ‌های کشف‌شده در ایرلند است و در 40 کیلومتری دوبلین پیدا شده‌اند.
این حفاری توسط دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه دوبلین صورت گرفته است. تاکنون دو اتاق تدفینی و قسمت غربی سنگ قبر به همراه سنگ حاشیه‌ای بزرگی به قطر 40 متر پیدا شده است.
به گفته باستان‌شناسان، این چشمگیرترین خرسنگ کشف‌شده در ایرلند طی 50 سال گذشته است. در این منطقه 13 سازه باستانی وجود دارد که قدمت شش مورد از آنها به 5500 سال قبل بازمی‌گردد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/296559