دوشنبه  25  شهریور  1398
سه شنبه , 19 تیر 1397 ساعت 07:35

تاثیر مخرب استرس بر حافظه

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حتی فکر کردن درباره استرس نیز می‌تواند بر روند مغز تاثیر بگذارد و حافظه فرد را مختل کند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScienceAlert، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اگر صبح خود را با فکرهای استرس‌زا شروع کنید، ذهن شما در طول روز دچار مشکل خواهد شد. محققان متوجه شده‌اند وقتی که شخص از خواب برمی‌خیزد و به این فکر می‌کند که روز پیش‌رو استرس‌زا خواهد بود، عملکرد حافظه کاری آنها طی روز کاهش می‌یابد. حافظه کاری به افراد در یادگیری و حفظ اطلاعات کمک می‌کند.

فکر کردن به استرس، صرف نظر از خود رویداد استرس‌زا، تاثیر بسزایی بر حافظه کاری فرد دارد.

جینیش هیون، دانشجوی دکتری توسعه انسانی، می‌گوید یافته‌های وی نشان می‌دهد که فرآیند استرس بسیار پیش‌تر از خود رویداد استرس‌زا آغاز می‌شود.

وی در این باره می‌گوید: «انسان‌ها می‌توانند درباره اتفاقات پیش از رخ دادنشان فکر کنند که این امر به آنها کمک می‌کند برای آن رویداد آماده شوند یا حتی از اتفاق افتادنش جلوگیری کنند».

هیون در ادامه گفت: «نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که این توانایی می‌تواند گاهی اوقات برای ذهن مخرب باشد و عملکرد حافظه روزانه را مختل کند».

به گفته مارتین اسلیوینسکی، مدیر مرکز پن استیت، حافظه کاری می‌تواند روی جوانب مختلف روز تاثیر بگذارد. همچنین کاهش عملکرد حافظه کاری می‌تواند تاثیر کنفی روی زندگی روزانه فرد داشته باشد، به‌خصوص اگر سن فرد در حال افزایش باشد و توانایی‌های شناختی او در حال کاهش باشد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/293481