يكشنبه  31  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در نمایشگاه اینوتکس 2018 معرفی شد:

روی لبه شیرین دیابت زندگی کن

استارتاپ «آکو» موفق به ساخت گجت غیرتهاجمی شده است که قند خون را بدون نیاز به گرفتن نمونه خونی اندازه‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، محمد محمودزاده، مشاور گروه استارتاپی آکو، گفت: «در این روش نیازی به گرفتن خون بیمار نیست. این دستگاه شامل یک سخت‌افزار و اپلیکیشن برای گوشی هوشمند است».
وی افزود: «این دستگاه پس از اندازه‌گیری قند خون فرد، اطلاعات را از طریق بلوتوث به گوشی منتقل می‌کند. افراد مبتلا به دیابت مجبور هستند که طی روز چندین بار قند خون‌شان را چک کنند. در روش سنتی اندازه‌گیری قند خون باید از بیمار نمونه خون گرفته شود که بیمار را اذیت می‌کند. حتی دستگاه‌های خانگی تست قند نیز به چند قطره خون نیاز دارند».
محمودزاده ادامه داد: «این دستگاه غیرتهاجمی نیازی به خون ندارد و گازهای خونی را اندازه می‌گیرد. استفاده از این روش برای بیماران، به‌خصوص کودکان مبتلا به دیابت، ساده‌تر است».
وی افزود: «قسمت سخت‌افزاری دارای سنسوری است که وقتی انگشت فرد روی آن قرار بگیرد، نور فرابنفش و مادون قرمز به پوست می‌تاباند، میزان گلوکز را از طریق گازهای خونی اندازه‌گیری می‌کند، پردازش می‌کند و اطلاعات را به اپلیکیشن ارسال می‌کند».
وی گفت: «نمونه اولیه‌ای از این دستگاه ساخته شده است و قرار است چند نمونه در اختیار انجمن دیابت، انجمن غدد و دانشکده علوم پزشکی ایران قرار بگیرد تا قند بیماران دیابتی را اندازه بگیرند. این دستگاه روشی نوین غیرتهاجمی را به ارمغان آورده است».
محمودزاده می‌گوید: «بچه‌های گروه سه سال روی توسعه این دستگاه کار کرده‌اند. این مجموعه شامل متخصصان سخت‌افزار و نرم‌افزار است. اعضای گروه شامل حامد قدسی، دکتری الکترونیک، سروناز محمودزاده، فوق لیسانس هوش مصنوعی، و نگین امیری، فوق لیسانس الکترونیک است».

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری که از 14 تا 16 تیرماه در نمایشگاه تخصصی شهرداری تهران با حضور استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده و پارک‌های علم و فناوری برگزار شد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/293476
ساعت رسمی کشور امشب به عقب کشیده می‌شود/ چرا تغییر ساعت 31 شهریور صورت نمی‌گیرد؟
بانوی کوهنورد آسمانی شد/ تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ورامین - پیشوا
روسیه درباره هرگونه تعدی آمریکا به ایران هشدار داده است / نارضایتی کاخ سفید از مسکو و تهران به دلیل اصرار بر سیاست مستقل
ثبت‌نام حضوری متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی قم
افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت متروی تهران از اول مهرماه/ کاهش سرفاصله حرکت قطارهای مترو به کمتر از 4 دقیقه
تسهیلات وزارت نیرو برای فرصت مطالعاتی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها در صنعت آب و برق
سعه‌صدر و تکریم ارباب رجوع مهم‌ترین ارکان رفتار در دانشگاه هستند
بوریس جانسون و امیر قطر پیرامون حمله به آرامکو در لندن گفتگو کردند
جنبش در حوزه مهارت افزایی نیازمند نگاه جدیدی است/ هاشمی: سازمان فنی و حرفه‌ای باید محل رجوع صنایع از طریق شستا شود
راهنمای پذیرفته‌شدگان دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد