دوشنبه  25  شهریور  1398
دوشنبه , 18 تیر 1397 ساعت 11:30

تستوسترون اضافی باعث علاقه به برندهای لوکس می‌شود

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افزودن دوز تستوسترون به مردان می‌تواند علاقه آنها به کالاهای گران‌قیمت را افزایش دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از Futurity، نتایج تحقیقات پیشین نشان می‌دهد که افزایش سطح تستوسترون منجر به گسترش رفتارهایی با هدف ارتقای رتبه اجتماعی می‌شود.

تِستوستِرون از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن پستان‌داران ازجمله انسان (هردو جنس) است که اثرات آندروژنیک (جنسیتی) و آنابولیک (سازنده، رشددهنده) دارد.

در دنیای حیوانات، نرهای بعضی از گونه‌ها دارای تزئینات پرزرق و برقی هستند که شانس بقای آنها را افزایش می‌دهد، مانند دم بلند و خیره‌کننده طاووس یا پرهای قرمز روشن سهره کاکل قرمز امریکایی.

نشانه‌های مشابهی در جمعیت انسانی نیز دیده می‌شوند. برای مثال ماشین یا ساعت لوکس نشان می‌دهد که صاحب آن فرد ثروتمندی است که از خرج کردن پول ابایی ندارد.

گیدن نیو، پروفسوری در دانشگاه پنسلوانیا، در این باره می‌گوید: «اثری کوچک اما متداول روی ترجیحات فرد پیدا کردیم. این یافته‌ها نیاز به آزمایش دوباره دارند اما جامعه آماری ما چهار یا پنج برابر بزرگ‌تر از موارد قبلی است. بنابراین شواهد بیشتری داریم که نشان می‌دهد تستوسترون تاثیر به‌سزایی روی این ترجیحات دارد».

دانشمندان در این مطالعه ترجیحات فرد و نگرش مثبت آنها درباره کالاها را مورد بررسی قرار دادند. به گفته نیو، این یافته‌ها می‌تواند به عنوان اساسی برای پیش‎بینی کالاهای خریداری‌شده افراد استفاده شود.

در زیست‌شناسی تکاملی قانونی به نام اصل نقص وجود دارد که وجود اندام‌های تزئینی مانند دم طاووس یا شاخ‌های ضخیم گوزن را توضیح می‌دهد. شاید در ابتدا به نظر برسد که چنین اندام‌هایی باعث برهم خوردن تناسب جانو می‌شود اما درواقع باعث افزایش جذابیت آنها و افزایش شانس جفت‌گیری می‌شود.

مترجم: هانا حیدری

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/293438