دوشنبه  25  شهریور  1398
يكشنبه , 17 تیر 1397 ساعت 11:30

ساخت کریستال خنک‌کننده برای تراشه‌های کامپیوتری

دانشمندان موفق به ساخت کریستال‌های رسانای گرمایی شده‌اند که می‌تواند تراشه‌های کامپیوتری را خنک نگه دارد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScienceDaily، محققان دانشگاه تگزاس دالاس کریستال‌های کوچکی از جنس ارسناید بور ساخته‌اند که رسانای گرما هستند. این ماده نیمه‌رسانا گرما را به صورت موثری انتقال می‌دهد و می‌تواند از گرم شدن بیش از حد دستگاه‌های کوچک و قدرتمند جلوگیری کند.

اگر لپ‌تاپ یا تلفن همراه شما بعد از ساعت‌‌ها بازی کردن و اجرای چندین اپلیکیشن گرم می‌شود، در واقع کارشان را به درستی انجام می‌دهند.

انتقال گرما از مدار داخلی کامپیوتر به فضای خارجی کاری حیاتی است. تراشه‌های کامپیوتری بیش از حد گرم شده می‌توانند باعث کند شدن یا فریز شدن برنامه در حال اجرا شوند یا حتی دستگاه را خاموش کنند و آسیب دائمی به آن وارد کنند.

حالا محققان دانشگاه تگزاس کریستال نیمه‌رسانایی به نام ارسناید بور تولید کرده‌اند که رسانایی گرمای آن به شدت بالاست و می‌تواند گرما را به خوبی انتقال دهد.

مشتریان دستگاه‌های الکترونیک کوچک‌تر، سریع‌‌تر و قدرتمندتری می‌خواهند که بتواند جریان بیشتری را بیرون بکشد و گرمای بیشتری تولید کند. با تکنولوژی فعلی، مقدار گرمایی که می‌توان از درون به بیرون راند، محدود است.

بینگ لاو، استاد فیزیک دانشگاه تگزاس، و همکارانش این کریستال نیمه‌رسانا را تولید کرده‌اند.

لاو در این باره می‌گوید: «مدیریت گرما بسیار مهم است به‌خصوص برای صنایعی که متکی به کامپیوتر، تراشه‌های کامپیوتری و انتقال‌دهنده‌ها هستند».

وی در ادامه افزود: «برای از بین بردن گرما در دستگاه‌های الکترونیک کوچک با انرژی بالا نمی‌توان از فلزات استفاده کرد چرا که باعث می‌شوند مدار اتصالی کند. همچنین نمی‌توانیم از فن‌های خنک‌کننده استفاده کنیم چون فضای زیادی می‌گیرند. چیزی که نیاز داریم یک نیمه رسانای ارزان‌قیمت است که بتواند گرمای زیادی را به بیرون هدایت کند».

مترجم: هانا حیدری

http://ana.ir/i/292992