يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

رباتی با الهام از یک جانور نرم تن ساخته شد

چهارشنبه 30 خرداد 1397 ساعت 03:45
یک شرکت آلمانی با الهام از ماهی سپیداج یک ربات ساخته که مجهز به حسگرهای عمق و اولتراساوند است. می‌توان از این ربات در عملیات‌های بررسی مکانیکی و جمع‌آوری اطلاعات علمی استفاده کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، شرکت اتوماسیون الکتریکی «Festo» ربات «BionicFinWave» را ساخته است که مانند جانوری نرم‌تن به نام سپیداج حرکت می‌کند.

این جانور در دریا با کمک دو باله که به طور مداوم حرکت می‌کنند و در آب به جلو و عقب می‌رود. ربات این شرکت آلمانی که بخش اعظم آن با پرینتر سه‌بعدی ساخته شده نیز مجهز به دوباله است هرچند این باله‌ها از سیلیکون انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند.

هر باله به وسیله نه بازوی یکپارچه حرکت می‌کند که با یک میل‌لنگ مسطح به دو موتور «servo» متصل هستند. این موتور داخل ربات قرار دارد. موتورهای مذکور مستقل از یکدیگر حرکت می‌کنند به این ترتیب دو باله می‌توانند با سرعت‌های مختلف و جهت‌های متضاد حرکت می‌کنند. به این ترتیب ربات می‌تواند درجا به چپ و راست بچرخد. همچنین ربات به وسیله یک موتور سوم بالا و پایین می‌رود. از این موتور برای خم و راست کردن بدن گجت نیز استفاده می‌شود.

این ربات نخستین بار در نمایشگاه تجاری «Achema2018» رونمایی شد و به طور خودکار در شبکه‌ای از لوله‌های آکرولیک شنا کرد. همچنین توانست با کمک حسگر فشار عمق آب را اندازه بگیرد. علاوه برآن ربات مجهز به حسگرهای اولتراساوند است که از آنها برای اندازه‌گیری فاصله تا دیواره‌های لوله‌ها استفاده می‌کند. BionicFinWave می‌تواند اطلاعات مربوط به فشار را همراه دمای آب به تبلتی خارج از لوله‌ها ارسال کند.

طول این ربات۳۷۰ میلی‌متر و وزن آن ۴۳۰ گرم است. محققان امیدوارند از آن برای فعالیت‌هایی مانند بررسی‌های مکانیکی و جمع‌آوری اطلاعات علمی استفاده کنند.

منبع: مهر

http://ana.ir/i/287938