سه شنبه  30  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ساخت دندان مصنوعی که از عفونت دهان جلوگیری می‌کند

شنبه 08 اردیبهشت 1397 ساعت 12:30
محققان با کمک پرینتر سه‌بعدی دندان مصنوعی ساخته‌اند که از ایجاد تورم و عفونت در دهان بیمار جلوگیری می‌کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، حدود دو سوم جمعیت آمریکا اکنون از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. این افراد به طور مداوم از عفونت‌های دهانی رنج می‌برند که علائمی مانند قرمزی و تورم دارد.

در همین راستا محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بوفالون راه‌حل نوینی ارائه کرده‌اند که می‌توان آن را در طیف وسیعی از پروتزها و دستگاه‌های کلینیکی به کار برد.

آنها با استفاده از پرینت سه‌بعدی نوعی دندان مصنوعی مخصوص ساخته‌اند که حاوی کپسول‌های میکروسکوپی است و می‌تواند داروی ضدقارچ را به طور کنترل شده با خود حمل کنند.

این داروها دارای لایه‌ای متخلخل هستند که از آن طریق در بدن مصرف کننده پخش می‌شوند. در این روش برخلاف درمان‌های فعلی عفونت زدایی، می‌توان هنگامی که دندان مصنوعی در دهان قرار دارد، آن را به کار برد.

پراوین آرنای یکی از محققان حاضر در این پروژه می‌گوید: «این پروژه به طور هدفمند از ماده تولید پروتز برای تهیه پرینت سه‌بعدی استفاده می‌کند».

به طور معمول از متیل متاکرایلیت برای تولید پروتزهای مختلف از جمله دندان مصنوعی و مفصل‌ها استفاده می‌شود. این ماده در آزمایشگاه طی فرایندی پرهزینه فرآوری می‌شود. اما روش جدید این فرایندها را حذف می‌کند. علاوه برآن می‌توان این پروتز را در کلینیک و با سرعت بیشتر و هزینه کمتر ساخت.

محققان معتقدند این روش برای ساخت دندان مصنوعی هوشمند برای سالمندان و افراد معلولی که نمی‌توانند به راحتی آن را تمیز کننند، بسیار مناسب است.

منبع: مهر

http://ana.ir/i/276152