دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

یک آنزیم، تلاش‌ برای کاهش وزن را خنثی می‌کند

محققان دانشگاه سن دیه‌گو دریافتند، آنزیمی در بدن وجود دارد که چربی را برای زمان قحطی ذخیره می‌سازد و منجر به عدم کاهش وزن می‌شود.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، هر فردی که تاکنون رژیمی بی‌حاصل را تجربه کرده باشد احتمالا متوقف شدن کاهش وزن پس از یک دوره را حس کرده است که نشان می‌دهد بدن برای این که چربی کمتری بسوزاند فراینده مصرف انرژی خود را تغییر داده است.

آلن سالتیل از تیم تحقیقاتی دانشگاه سن دیه‌گو کالیفرنیا (UCSD) گفت: «بدن انسان با سرکوب مصرف زیاد انرژی، در ذخیره‌سازی آن بسیار نقش مهمی ایفا می‌کند و انرژی را تا زمانی که بدن به آن نیاز داشته باشد، نگهداری می‌کند».

این مطالعه جدید روی یک آنزیم که به اختصار به نام TBK1 است، متمرکز شده است. این آنزیم توسط ژن TBK1 در بدن کدگذاری می‌شود. تاکنون تصور می‌شد که این آنزیم نقشی مهم در واکنش‌های التهابی سیستم ایمنی دارد. اما اکنون مشخص شده است که این آنزیم بر مصرف انرژی اثر می‌گذارد.

سالتیل در مورد نقش این آنزیم اظهارکرد: «دو دیدگاه مهم وجود دارند که با کاهش متابولیسم در چاقی و غذا نخوردن مرتبط است».

پروتئین فعال کیناز (AMPK)، یکی از تنظیم کننده‌های اصلی بدن است و یک آنزیم است که در اغلب سلول‌ها یافت می‌شود و بر عملکرد سلول در فرآوری انرژی اثر می‌گذارد.

هنگامی که این آنزیم فعال می‌شود، سلول، از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده خواهد کرد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آنزیم TBK1 می‌تواند فعالیت AMPK را متوقف کند و باعث ذخیره‌سازی چربی و در نهایت چاقی شود.

این تحقیقات همچنین نشان داد، زمانی که آنزیم AMPK به هنگام رژیم فعال می‌شود، منجر به آزادسازی TBK1 می‌شود که به نظر می‌رسد به عنوان مکانیسمی محافظتی است تا چربی را برای زمان‌های قحطی نگهداری کند. البته، این دقیقا همان فرآیندی است که باعث می‌شود افرادی که رژیم دارند و در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستند مایوس شوند.

وی ادامه داد: «این اطلاعات، بینش جدیدی فراهم می‌سازد، تا داروهایی تولید شود که مهار کننده آنزیم TBK1 یا آنزیم‌های دیگری باشد که در متابولیسم‌ بدن دخیل هستند:».

وی افزود: «به نظر من هنوزهم باید دو کار انجام شود. اول، کاهش مصرف انرژی از طریق رژیم غذایی. دوم، افزایش مصرف انرژی از طریق جلوگیری از کاهش کالری سوزی».

سالتیل اذعان کرد: «همه می‌دانیم که رژیم گرفتن به تنهایی کارساز نیست».

منبع: ایسنا

http://ana.ir/i/259390
قحطی در کمین 820 میلیون انسان

قحطی در کمین 820 میلیون انسان

نوشیدن قهوه بر لاغری تأثیری ندارد

نوشیدن قهوه بر لاغری تأثیری ندارد

نقش بیولوژیکی آنزیم‌ها در بهبود کیفیت محصولات تولیدی

نقش بیولوژیکی آنزیم‌ها در بهبود کیفیت محصولات تولیدی