شنبه  10  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دوران نوجوانی بین 10 تا 24 سالگی بازتعریف شد

حال که دوران تحصیل بیش از گذشته طول می‌کشد و ازدواج و بچه‌دار شدن دیرتر اتفاق می‌افتد، این سوال مطرح است که آیا باید تعریف آن را تغییر دهیم. برخی دانشمندان می‌گویند دوران نوجوانی که تا به حال تصور می‌شد در 19 سالگی به پایان می‌رسد، اکنون از 10 تا 24 سالگی طول می‌کشد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از BBC، در مقاله‌ای که در نشریه سلامت کودکان و نوجوانان لنست منتشر شده محققان این عقیده را مطرح کرده‌اند که این تعریف باید تغییر کند تا قوانین مربوط به آن همچنان قوانین مناسبی باشند.

اما محققانی نیز با این عقیده مخالفند و می‌گویند که این خطر وجود دارد که نوجوانی را هر چه بیشتر بچه‌گانه کنیم.

بلوغ زمانی شروع می‌شود که بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس به غده هیپوفیز و به غدد جنسی پیام می‌دهد تا شروع به تولید هورمون‌هایی کنند که باعث تغییرات وسیع فیزیولوژیک و ظاهری می‌شود و فرد قابلیت تولید مثل پیدا می‌کند.

دوران نوجوانی -که بلوغ در آن اتفاق می‌افتد- دوران گذار است از کودکی به بزرگسالی، بنابراین محدود به تغییرات فیزیولوژیک و بدنی نیست و نقش اجتماعی، وظایف و مسئولیت‌های فرد نیز دستخوش تغییرات وسیع می‌شود.

اما در صد سال اخیر با بهبود تغذیه و بهداشت نه فقط سن بلوغ در تقریبا جوامع دنیا کاهش یافته، سنی که فرد نه از نظر قانونی بلکه واقعا تمام مسئولیت‌های یک بزرگسال را به عهده می‌گیرد هم به تعویق افتاده است.

محققان همچنین استدلال می‌کنند که رشد و تکامل مغز بعد از 20 سالگی متوقف نمی‌شود و چند سال دیگر ادامه پیدا می‌کند و مفز سریع‌تر و موثرتر کار می‌کند. علاوه بر این در برخی افراد تا 25 سالگی دندان عقل در نمی‌آید.

بلوغ و ازدواج

در ایران نیز کاهش سن بلوغ مشهود است، گفته می‌شود میانگین سن بلوغ جنسی در ایران در پسرها از 16 به 12 سال و در دخترها از 14 به 10 سال کاهش یافته است. در ایران متوسط سن ازدواج برای مردان به 27 الی 28 و زنان به 22 تا 23 سال رسیده است.

به گفته الهام فتحی، رئیس گروه آمارهای جمعیت و سلامت مرکز آمار ایران، میانگین سن در اولین ازدواج زنان از 18/4 سال در سال 1345 به 23 سال در سال 1395 و برای مردان از 25 به 27/4 سال رسیده است. به عبارتی در کمتر از نیم قرن، میانگین سن اولین ازدواج مردان 2/5 سال افزایش یافته در حالی که میانگین مزبور برای زنان بیشتر از چهار سال افزایش داشته است.

در انگلستان متویط سن اولین ازدواج مردان 32/5 و برای زنان 30/6 است که از 1973 تا به حال هشت سال افزایش یافته است.

پروفسور سوزان سایر نویسنده اصلی این مقاله و مدیر مرکز سلامت نوجوانان در بیمارستان کودکان رویال در ملبورن استرالیا نوشت: «اگرچه امتیازهای قانونی بزرگسالی از 18سالگی شروع می‌شود اما مسئولیت‌های آن معمولا دیرتر اتفاق می‌افتند».

او می‌نویسد تاخیر در زوج‌یابی، بچه‌دار شدن و استقلال اقتصادی به این معنی است که نیمه‌مستقل بودن که مشخصه نوجوانی است، طولانی‌تر شده است. تعریف سن تعریفی اختیاری است اما تعریف فعلی ما از نوجوانی بیش از اندازه محدود است. سنین بین 10 تا 24 سال این روزها بهتر نوجوانی را تعریف می‌کند.

پروفسور راسل واینر، رئیس انجمن سلطنتی سلامت کودکان، می‌گوید: «در بریتانیا متوسط سنی که هم مردان هم زنان خانه را ترک می‌کنند اکنون حدود 25 سال است».

http://ana.ir/i/252965
24/02/1398 04:17:42 ب.ظ
من ١٠سال و١٠ماهم هست ولي هيچكدوم ازنشانه هاي بلوغ راندارم مشكل خاصي پيش مياد😰