چهارشنبه  20  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

فناوری نانو به جنگ سلول‌های سرطانی می‌رود

چهارشنبه 08 آذر 1396 ساعت 10:30
محققان موفق به ابداع نانوذراتی شده‌اند که قادر به شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی هستند. این نانوذرات می‌توانند داروهای ضدسرطان را نیز در خود جای دهند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، استفاده از نانوذرات برای انتقال دقیق دارو در بدن انسان در دنیای پزشکی روز به‌ روز در حال گسترش است و پژوهشگران دانشگاه ایلینویز امیدوارند بتوانند در آینده ذراتی را وارد بدن انسان کنند که داروی طراحی‌شده را دقیقا به سلول هدف‌گیری شده منتقل کند.

با این روش نانودرمانی می‌توان امیدوار بود که تنها سلول‌های سرطانی نابود شوند. استفاده از روش یادشده نسبت به دیگر روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی که کل سلول‌های منطقه سرطانی را هدف قرار داده است و بدن را تضعیف می‌کند، مزیت‌های چشمگیری دارد.

محققان می‌گویند استفاده از این روش درمانی باعث درمان موثر سرطان می‌شود و از بازگشت آن جلوگیری می‌کند. زیرا با نانودرمانی می‌توان به نابودی سلول‌های سرطانی مخفی شده در بافت‌های مختلف بدن امید بیشتری داشت.

محققان فعلا در قالب این روش در حال بررسی نحوه مقابله با سرطان سینه هستند و نوعی پروتئین موسوم به «CD۴۴» را شناسایی کرده‌اند که تنها در سطح سلول‌های سرطانی ظاهر می‌شود. آنها نانوذره‌ای را طراحی کرده‌اند که با این پروتئین خاص پیوند می‌خورد و برای مقابله با سرطان مذکور موثر است.

داروی گنجانده شده در این نانوذرات نیکلزامید نام دارد و پیش از این در کرم‌های ضدآفتاب هم مورد استفاده بوده است. این شیوه درمانی گران قیمت است و فعلا بر روی موش‌ها با موفقیت آزمایش شده و تلاش‌ها برای آزمایش آن بر روی حیوانات بزرگ‌تر در جریان است.

منبع: مهر

http://ana.ir/i/236411