پنجشنبه  21  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تعیین سطح گلوکز خون با جوهر هوشمند

یک تیم از محققان در دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست موفق به توسعه یک جوهر هوشمند برای تتوها شدند که سطح گلوکز خون را اندازه‌گیزی می‌کند و در زمان اعلام نتیجه تغییر رنگ می‌دهد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از ایسنا، در حال حاضر بیومارکرهای بدن را می‌توان از طریق فناوری‌های پوشیدنی مختلف نظارت کرد، اما این فناوری‌ها معمولا به باتری و سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم برای انتقال داده‌ها نیاز دارند اما محققان در دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست یک جوهر زیستی را توسعه دادند که براساس واکنش‌های شیمیایی ساده کار می‌کند و برای پردازش یا انتقال اطلاعات نیازی به نیرو ندارد.

این جوهرها با مایع میان بافتی بدن که مواد مغذی را به سلول‌ها انتقال می‌دهد و ضایعات را از آنها بیرون می‌برد ارتباط برقرار می‌کنند. این مایع با پلاسمای خون کار می‌کند، به این معنی که به عنوان یک شاخص مناسب برای غلظت‌های شیمیایی در خون در یک زمان معین عمل می‌کند.

محققان این پروژه مبتنی بر بیوحسگرهای تتو گونه تاکنون دو نوع مختلف از جوهر را روی تکه‌های آزمایشگاهی پوست خوک آزمایش کرده‌اند. یکی از این دو نوع جوهر برای کنترل سطح قند خون بیمار طراحی شده است و در زمان افزایش غلظت از سبز به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد و دومین نوع آن غلظت سدیم را برای جلوگیری از کم‌آبی بدن مورد نظارت قرار می‌دهد و در زمان تشخیص غلظت سدیم به رنگ سبز روشن در می‌آید.

این تغییر رنگ در تتو همیشه با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و برای تشخیص دقیق‌تر، این تیم همچنین یک نمونه اولیه از یک اپلیکیشن را توسعه داده‌اند که می‌تواند این بیومتریک‌ها را با اسکن یا عکس جوهر تجزیه و تحلیل کند. از آنجا که حفظ حریم خصوصی می‌تواند برای افراد نوعی نگرانی محسوب شود، نظارت بر تغییر رنگ جوهر تنها در زیر نور آبی رنگ قابل مشاهده است.

این پژوهش در «سمپوزیوم بین‌المللی رایانه‌های پوشیدنی» (2017 ACM) ارائه شده است.

http://ana.ir/i/217362