يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ساخت آسفالت زنده‌ای که خودروهای الکتریکی را هم شارژ می‌کند

دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 ساعت 11:40
یک تیم پژوهشی در هلند آسفالت زنده‌ای ابداع کرده است که نه‌ تنها خود را تعمیر می‌کند بلکه خودروهای الکتریکی را هم شارژ می‌کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از Inhabitat، دست‌اندازها به همان اندازه که برای خودروها خطرناک هستند، سلامت شهروندان را هم تهدید می‌کنند و معمولا تعمیر آسیب‌های جاده‌ای نیازمند پذیرفتن دردسر بسته شدن مسیر برای مدت‌های طولانی‌ است اما شاید به‌زودی نیازی به این کار نباشد.

هلندی‌ها پژوهشی را به نتیجه رسانده‌اند که موفق به ساخت آسفالتی خودترمیمی که همزمان می‌تواند خودروهای الکتریکی روی خود را هم شارژ کند و امکان طی مسافت بیشتر را برای آنها فراهم سازد. این آسفالت تازه، با استفاده از رشته‌های فولادی و باکتری‌هایی که در خود دارد، وقتی بروز خراشیدگی یا حفره کوچکی را در سطح تشخیص دهد، آن‌ را تعمیر می‌کند و همزمان می‌تواند شارژ الکتریکی لازم برای خودرویی که روی آسفالت ایستاده است را از طریق تکنولوژی بی‌سیم به آن منتقل کند.

مشکلات اساسی بر سر راه توسعه این آسفالت و تبدیل خیابان‌ها به خیابان‌های زنده این است که باید منبعی برای تأمین گرما و الکتریسیته مورد نیاز برای فعا‌ل‌سازی فرایند خودترمیمی وجود داشته باشد و این آسفالت بدون درنظر گرفتن تجهیزات جانبی مورد نیازش، 25 درصد گران‌تر از آسفالت‌های معمولی خواهد بود.

هنوز هیچ شهرداری‌ای آمادگی خود برای آزمون عمومی این آسفالت را اعلام نکرده است و از سوی دیگر شرکت‌های خودروسازی نیز هنوز آمادگی نصب تجهیزات گران‌قیمت شارژ بی‌سیم روی خودروهای الکتریکی را ندارند.

با این حال، این آسفالت می‌تواند خودروهایی که پشت چراغ قرمز متوقف هستند یا در کنار خیابان پارک شده‌اند را شارژ کند. آزمون‌های عملی در هلند در حال انجام است و ابداع کنندگان امیدوارند مانند طرح‌های پیاده‌روی هوشمند و سنگفرش خورشیدی که تاکنون در ابعاد عمومی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، این طرح نیز راه خود را به آزمون‌های دولتی و خدمات شهری باز کند.

مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

http://ana.ir/i/177886