خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جدال غرب‌گراها و ضدغربی‌ها در انتخابات روسیه

سه‌شنبه 22 اسفند 1396 - 11:11

بررسی انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه(2)؛

جدال غرب‌گراها و ضدغربی‌ها در انتخابات روسیه

نگاهی به زمینه‌های اجتماعی، حزبی و برنامه‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سال 2018 از جدال میان گروه‌ها و احزاب مختلف روس با گرایشات غرب‌گرایانه و ضد غربی حکایت دارد.

اروپا در جستجوی معماری امنیت خاورمیانه

سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه(4)

اروپا در جستجوی معماری امنیت خاورمیانه

تامین ثبات در خاورمیانه برای اتحادیه اروپا نه یک هدف اخلاقی بلکه فرصتی برای تامین اهداف منفعت‌طلبانه این اتحادیه است، به عبارتی ثبات در خاورمیانه نه تنها عامل کاهش سیل مهاجرت‌ها به کشورهای اروپایی می‌شود، بلکه تضمین کننده فرآیند انتقال انرژی و توسعه مناسبات اقتصادی اتحادیه با دولت‌های منطقه خواهدبود.

شنبه 12 اسفند 1396 - 12:09

غرش نظامی اژدهای زرد؛ تغییر راهبرد چین در خاورمیانه

سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه(3)

غرش نظامی اژدهای زرد؛ تغییر راهبرد چین در خاورمیانه

چین به‌دنبال جهش اقتصادی و روند رو به رشد خود در دهه‌های گذشته و تامین منابع و مسیرهای انتقال انرژی مورد نیاز نگاهی ویژه‌ای به خاورمیانه داشته است، منطقه‌ای که به واسطه اهمیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک در کنار مسئله انرژی به عنوان مهمترین عامل در رشد اقتصادی قدرتهای نوظهور ازجمله چین مطرح بوده است.

سه‌شنبه 8 اسفند 1396 - 12:57

کابوس ناتمام گاوچران‌ها در خاورمیانه

سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه(2)

کابوس ناتمام گاوچران‌ها در خاورمیانه

آمریکا از فردای جنگ جهانی دوم تا به امروز جهت کسب اهداف خود حضور پر رنگی چه از نظر سیاسی و یا حتی مداخله نظامی در خاورمیانه داشته‌، حضوری که البته جز نا‌امنی، بی‌ثباتی و رشد گرو‌ه‌های تروریستی ارمغانی دیگر برای مردم منطقه به‌همراه نداشته‌است.

شنبه 5 اسفند 1396 - 12:31

عراق در مدار سیاست نئوعثمانی‌گرایی ترکیه

نفوذ ترکیه در حوزه امنیتی-پیرامونی ایران(4)؛

عراق در مدار سیاست نئوعثمانی‌گرایی ترکیه

ترکیه به‌ویژه در سال‌های اخیر در چارچوب سیاست نوعثمانی‌گری به عراق نگریسته و همواره تلاش کرده‌است با بهره‌گیری از شرایط بی‌ثبات این کشور جهت رسیدن به اهداف خود از ادعاهای سرزمینی بر مناطق نفت خیزموصل و کرکوک تا سرکوب گروه‌های مخالف کرد استفاده کند.

چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 09:23

زنان جاسوس؛ سلاح پنهان‌ سرویس‌های جاسوسی

رسوایی اخلاقی در جهان قدرت و ثروت(4)؛

زنان جاسوس؛ سلاح پنهان‌ سرویس‌های جاسوسی

یکی از ابعاد مهم پرونده‌های فساد اخلاقی سیاستمداران، بهره‌گیری سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی از ضعف برخی سیاستمداران برای سوءاستفاده‌های اطلاعاتی و پیاده‌سازی طرح‌های سیاسی و اطلاعاتی دولت یا رژیم متبوع‌شان است.

سه‌شنبه 24 بهمن 1396 - 12:01

جنجالی‌ترین پروند‌ه‌های  فساد اخلاقی سکانداران سیاست در جهان غرب

رسوایی اخلاقی در جهان قدرت و ثروت(3)؛

جنجالی‌ترین پروند‌ه‌های فساد اخلاقی سکانداران سیاست در جهان غرب

رسوایی و فساد اخلاقی در میان سیاستمداران غربی بحث جدیدی نیست اما اینکه تعداد زیادی از روسای جمهور یک کشور مانند آمریکا که خود را مهد دموکراسی و ابرقدرت جهانی‌می‌داند درگیر چنین پرونده‌های هستند حکایت از فساد سیستماتیک در جهان غرب دارد که در همه ابعاد قدرت این کشورها ریشه دوانده است.

سه‌شنبه 17 بهمن 1396 - 15:32

بازگشت تزارها به خاورمیانه

سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه(1)

بازگشت تزارها به خاورمیانه

بازگشت روسیه به خاورمیانه با ورود به بحران سوریه یکی از تحولات مهمی است که در سا‌ل‌های اخیر مورد توجه کارشناسان، سیاستگذاران و محافل سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است، بازگشتی که روند بسیاری از اتفاقات را تحت تاثیر قرار داده و بر معادلات سیاسی و امنیتی آینده منطقه می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

یکشنبه 15 بهمن 1396 - 14:48

 سمفونی جنگ در خاورمیانه با جنگ‌افزارهای غربی

نگاهی آماری به افزایش بودجه نظامی کشورها(3)

سمفونی جنگ در خاورمیانه با جنگ‌افزارهای غربی

خاورمیانه یکی از بحران­‌خیزترین مناطق جهان است و در آن کانون‌های تنش بسیاری دیده می‌شود. میان افزایش چالش‌های داخلی و خارجی کشورها و افزایش هزینه‌های نظامی آنها ارتباطی مستقیم وجود دارد، از این‌رو کشورهای خاورمیانه در حال افزایش هزینه‌های نظامی خود هستند.

شنبه 14 بهمن 1396 - 12:31

شاهزادگانی از جنس فساد

رسوایی اخلاقی در جهان قدرت و ثروت(2)؛

شاهزادگانی از جنس فساد

فساد اخلاقی اگر چه موضوعی نیست که منحصر به منطقه، کشور یا حوزه خاصی باشد اما ساختار قدرت و ثروت در میان کشورهای پادشاهی عرب زمینه گسترده‌ای را برای فساد در میان حکام و بخصوص شاهزادگان عرب منطقه فراهم کرده است.

جمعه 13 بهمن 1396 - 15:02

جنگ سرد جدید در قاره کهن

نگاهی آماری به افزایش بودجه نظامی کشورها(2)

جنگ سرد جدید در قاره کهن

وضعیت امنیتی شرق، جنوب شرق و جنوب آسیا در سال‌های اخیر به هم ریخته است. تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی، افزایش قدرت اقتصادی و نظامی چین، اختلاف‌های هند و پاکستان از جمله موضوعاتی هستند که هزینه‌های نظامی کشورهای حوزه آسیا- اقیانوسیه را در سال‌های اخیر افزایش داده است.

چهارشنبه 11 بهمن 1396 - 12:00

پیش به سوی جنگ جهانی سوم

نگاهی آماری به افزایش بودجه نظامی کشورها(1)

پیش به سوی جنگ جهانی سوم

هزینه‌های نظامی کشورها در قاره‌های مختلف از سال 2015 به این سو، به دلایلی چون گسترش دامنه فعالیت‌های تروریستی و افزایش کانون‌های بحران جهانی روندی صعودی پیدا کرده است، روندی که هر روز بیشتر جهان رابه سوی نظامی‌گری پیش خواهد برد.

سه‌شنبه 10 بهمن 1396 - 12:28

بهار روابط هند و رژیم صهیونیستی در سایه سیاستمداران اسلام‌ستیز

بهار روابط هند و رژیم صهیونیستی در سایه سیاستمداران اسلام‌ستیز

سیاستمداران کنونی هند و رژیم صهیونیستی به دلیل دارا بودن دیدگاه‌های مشابه درباره اسلام و داشتن منافع مشترک در حوزه‌هایی دیگر، روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی دهلی نو- تل آویو را به سطح بی‌سابقه‌ای رسانده‌اند.

سه‌شنبه 3 بهمن 1396 - 13:28

سونامی  رسوایی اخلاقی در جهان قدرت و ثروت

آنا بررسی می‌کند؛

سونامی رسوایی اخلاقی در جهان قدرت و ثروت

فساد اخلاقی به یک معضل سیاسی- اجتماعی فراگیر تبدیل شده‌است. گرچه در عصر اینترنت و گسترش ارتباط‌های جهانی، امکان کمتری برای کتمان واقعیت‌ها وجود دارد اما همچنان قدرتمندان، ثروتمندان و صاحبان نفوذ در بسیاری از موارد از پیامدهای کارهای غیر اخلاقی خود می‌گریزند.

شنبه 7 بهمن 1396 - 11:52

همه عناوین گزارش‌های ویژه