خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نشانه‌گری که با ذهن افراد معلول کنترل می‌شود

شنبه 10 مرداد 1394 - 16:12
مغز

کسانی که با آسیب‌های جدی نخاعی و اختلالات عصبی روش‌هایی برای تایپ حروف در کامپیوتر دارند اما هیچ کدام به اندازه کافی راحت نیستند و زمان بسیاری را از معلولان می‌گیرد. با این حال، مهندسان دانشگاه استانفورد روشی را اختراع کرده‌اند که با ذهن کنترل می‌شود و به کاربر امکان می‌دهد که نشانه‌گر را بدون حرکت دادن ماهیچه‌ها یا چشم‌هاشان کنترل کنند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از NBCNews، روش‌هایی که امروزه برای کار کردن معلولان با کامپیوتر ابداع شده است، سیستم‌هایی هستند که با تکان دادن سر یا چشم‌ها انجام می‌شوند.ت مامی این روش‌ها زمان‌بر هستند و گاهی برای مثلا تایپ یک کلمه ممکن است چند دقیقه زمان ببرد.

اما محققان دانشگاه استانفورد سیستمی را اختراع کرده‌اند که مستقیما با مغز ارتباط برقرار می‌کند و به کاربر امکان می‌دهد که نشانه‌گر روی صفحه‌نمایش را بدون حرکت دادن بدنش کنترل کند.

این تیم تحقیقاتی با راهنمایی کریشنا شنوی، پروفسور مهندسی الکترونیک روی الگوهای دقیق مغزی زمانی که فرد روی شیء متمرکز می‌شود و آن را با انگشت لمس می‌کند، مطالعه کردند. محققان با استفاده از این داده‌ها، چند میمون را مورد آزمایش قرار دادند.

آنها میمون‌ها را مجهز به ابزارهای خوانش مغز کردند و در نهایت روش جدیدی را می‌تواند سیگنال‌هایی را که از گروه‌های عصبی ارسال می‌شوند، تفسیر کند. این میمون‌ها، به تنهایی توانستند با کمک ذهن‌شان نشانه‌گر روی صفحه‌نمایش را کنترل و دکمه‌های هدف را لمس کنند.

این میمون‌ها همچنین توانستند در هر ثانیه یک بار نشانه‌گر را با ذهن‌شان کنترل کنند.

تیم تحقیقاتی استانفورد مجوز استفاده از این سیستم را برای آزمایش‌های انسانی و افرادی که به دلایلی به معلولیت جسمی مبتلا هستند از اداره غذا و داروی آمریکا بگیرد.

مترجم: نسترن صائبی

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.