خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

بهینه‌سازی سیستم سرمایش خورشیدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

چهارشنبه 27 تیر 1397 - 14:35
واحد علوم و تحقیقات

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، سیستم کنترل سرمایش خورشیدی این واحد دانشگاهی را بهینه‌سازی کرد.

به گزارش خبرگزاری آنا، امیرحسین مقدس گفت: «فرآیند بهینه‌سازی صورت گرفته در سیستم سرمایش خورشیدی واحد علوم و تحقیقات با طراحی و ساخت سیستم کنترلی با قابلیت برنامه‌ریزی و انعطاف حرکتی انجام شد«.

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، هدف نخست خود از این بهینه‌سازی را ردیابی دقیق‌تر نور خورشید برای جذب بیشترین انرژی بیان کرد و افزود: «هدف دیگری که در این بهینه‌سازی مدنظر بود، امکان برنامه‌ریزی سیستم سرمایش خورشیدی است، به نحوی که بتوان در مواقعی که نور خورشید تابش مناسبی ندارد مانند زمان وقوع مه و یا ابری بودن آسمان، سیستم را بصورت خودکار خاموش کند«.

مقدس ادامه داد: «در این بهینه‌سازی صورت گرفته، امکان ردیابی دقیق‌تر نور خورشید از سوی فرمان فتوسل‌های نصب شده با توجه به هدف و خواسته بهره‌بردار، فراهم شده است«.

وی با بیان اینکه هزینه سیستم کنترلی جدید پایین‌تر از نمونه قبلی بکارگرفته شده در سیستم سرمایش خورشیدی واحد علوم و تحقیقات است، تصریح کرد: «این بهینه‌سازی ۱۵ درصد نسبت به نمونه قبلی عملکرد بهتری دارد. به عبارت دیگر به میزان حدود ۱۵ درصد مصرف برق را در سیستم سرمایشی کاهش داده و تا حدود ۲ درجه سلسیوس موجب افزایش سرمایش یخچال شده است«.

سیستم سرمایش خورشیدی واحد علوم و تحقیقات با هدف تأمین انرژی سرمایشی کل واحد در گام نخست و کمک به تأمین انرژی سرمایشی در کشور از طریق انرژی خورشیدی، فروردین ۹۷ با طراحی و ساخت تمامی تجهیزات آن از سوی محققان واحد علوم و تحقیقات بصورت نیمه صنعتی در این واحد دانشگاهی نصب و راه‌اندازی شده است.

حمید سلیمانی‌مهر عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات در این باره بیان کرد: «گرم شدن هوا، و محدود بودن ظرفیت نیروگاه‌های کشور برای تولید برق، اهمیت تبدیل انرژی خورشیدی به سرمایش را برای همگان مشخص کرده است، از این رو در گروه مهندسی مکانیک - ساخت و تولید در حال بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های سیستم هستیم«.

انتهای پیام/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.