خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

درمان ترس از ارتفاع با واقعیت مجازی 

پنج‌شنبه 21 تیر 1397 - 14:30
آکروفوبیا

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تکنولوژی واقعیت مجازی به افراد کمک می‌کند که بر ترس از ارتفاع خود غلبه کنند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از Futurism، از ارتفاع می‌ترسید؟ نگران نباشید، تنها نیستید. درواقع آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع رایج‌ترین فوبیا در جهان است. حالا یک تیم از محققان اروپایی راه جدیدی برای درمان ترس از ارتفاع پیدا کرده‌اند. برای غلبه بر آکروفوبیا دیگر نیازی نیست به مکان‌های بلند صعود کنید یا به روانشناس مراجعه کنید.
محققان در این تحقیق از 100 داوطلب کمک گرفتند، همه این افراد ترس از ارتفاع داشتند اما تحت درمان نبودند. دانشمندان داوطلبان را به دو گروه تقسیم کردند. 51 نفر به عنوان گروه کنترل انتخاب شدند و تحت هیچ درمانی قرار نگرفتند. 49 نفر نیز تحت درمان یک هفته‌ای با روش‌های واقعیت مجازی قرار گرفتند.
درطول درمان واقعیت مجازی، داوطلبان از عینک واقعیت مجازی استفاده می‌کردند تا به یک مربی واقعیت مجازی ملاقات می‌کردند. روش درمانی واقعیت مجازی شامل شش جلسه می‌شد و هر جلسه 30 دقیقه طول می‌کشید.
مربی واقعیت مجازی در ابتدا از داوطلبان سوالاتی درباره ترس از ارتفاعشان می‌پرسید و حقایقی درباره این فوبیا را در اختیار داوطلبان می‌گذاشت.
سپس داوطلبان را در سناریوهای مجازی هدایت می‌کرد تا با ترس‌شان مواجه شوند. در انتهای هر جلسه مربی از داوطلبان می‌پرسید که چه احساسی درباره این تجربه دارند و آنها را تشویق می‌کرد تا در دنیای واقعی نیز با ترس از ارتفاعشان رودررو شوند.
در پایان دوره درمانی ترس از ارتفاع 34 نفر از 49 نفر داوطلب کمتر شده بود.

انتهای پیام/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.