خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

فسیل یک دایناسور غول پیکر کشف شد

پنج‌شنبه 21 تیر 1397 - 08:30
دایناسور

اخیرا فسیلی متعلق به یک دایناسور عظیم و گیاهخوار در آرژانتین کشف شده که تخمین زده می‌شود در بزرگسالی حدود ۹ تن وزن داشته است. این حیوان به دوره تریاسیک تعلق داشته است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، استخوان‌های یک دایناسور عظیم کشف شده که تخمین زده می‌شود در بزرگسالی بیش از نه تن وزن داشته است.

بقایای این دایناسور به نام «Ingentia Prima» (نخستین غول پیکر) در آرژانتین کشف شده است. این استخوان‌ها سه برابر نمونه‌های کشف شده پیشین از دوره تریاسیک هستند.

دوره تریاسیک نخستین عصر از دوران میانه‌زیستی که در حدود ۱۹۹٫۶–۲۵۱ میلیون سال پیش بوده‌ است. همچنین این دوره با ۴۰ میلیون سال کوتاه‌ترین دوره در دوران میانه‌زیستی است.

محققان پیش از این تصور می‌کردند دایناسورهای عظیم تا قبل از ۲۵ میلیون سال بعد از این دوره به وجود نیامده‌اند.

سیسیلیا آپالدتی از دانشگاه سن خوزه می‌گوید: «قبل از این کشف تصور می‌شد ژیگانتیسم طی عصر ژوراسیک و حدود ۱۸۰ میلیون سال قبل به وجود آمده است. اما این دایناسور قبل از پایان عصر تریاسیک ( بین ۲۰۵ تا ۲۱۰ میلیون سال قبل) می‌زیسته است».

میان دایناسورها جثه بزرگ ابزاری‌های بقا بود. دایناسورهای گیاهخوار غول پیکر با استفاده از حجم عظیمشان در برابر مهاجمان از خود دفاع می‌کردند. Ingentia Prima یک دایناسور چهار پا و گیاهخوار بوده است.

منبع: مهر

انتهای پیام

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.