خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدیرکل دفتر توانمندسازی معاونت پرستاری وزارت بهداشت خبر داد؛

تدوین و بازنگری استاندارد حرفه‌ای پرستاری

سه‌شنبه 19 تیر 1397 - 16:54
دادگر

مدیرکل دفتر توانمندسازی معاونت پرستاری وزارت بهداشت از تدوین و بازنگری استاندارد حرفه‌ای پرستاری با همکاری دفتر ارزیابی فناوری تدوین استاندارد و معاونت درمان خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، علی دادگری اظهار کرد: با پیشرفت علم پزشکی و گستردگی علوم مرتبط و تخصص‌ها در حرفه پزشکی لزوم تدوین پروتکل‌های استاندارد اجرایی در موقعیت‌های بالینی بیش از پیش احساس می‌شود. بنابراین تدوین پروتکل‌های استاندارد مراقبتی منجر به یکسان سازی نحوه ارائه مراقبت و امکان ثبت و پایش یکپارچه آن می‌شود.

وی افزود: شواهد نشان داده‌اند که کاربرد پروتکل‌ها با رضایت قابل توجه بیمار، پرستار و مدیران پرستاری همراه بوده و می‌تواند طول مدت بستری بیمار در بیمارستان را نیز کاهش دهد. علاوه بر این کاربرد استانداردها به هزینه اثربخشی اقدامات منجر شده و کاهش بار مالی قابل توجهی را به دنبال دارد.

دادگری گفت: پروتکل‌ها و استانداردها ابزار مهمی در تصمیم گیری در بالین هستند و از مداخلات بی‌اثر و بعضا خطرناک و بی‌مورد جلوگیری می‌کند. انضباط حاکم به‌دنبال به‌کارگیری استاندارها از نظر اخلاقی و قانونی نیز حائز اهمیت است و فرایند پیگیری مسائل مرتبط به مسایل قانونی را تسهیل می‌کند. نتایج حاصل از اقدامات مبتنی بر استانداردها به پژوهشگران حوزه بالینی امکان برای اثربخشی پروسیجرها را می‌دهد و به شکل گیری شواهد علمی متقن و منظم کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر توانمندسازی و ارتقای و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری، تصریح کرد: باعنایت به اهمیت تدوین استانداردهای حرفه‌ای با هدف ارتقای کیفیت خدمات بالینی پرستاری و پیشگیری از خطاهای حرفه‌ای، معاونت پرستاری وزارت بهداشت با همکاری دفتر ارزیابی فناوری تدوین استاندارد و مرکز تحقیقات تعرفه سلامت معاونت درمان اقدام به سازماندهی فرآیند تدوین و بازنگری استاندارد حرفه‌ای پرستاری کرده است. براساس اولویت تعیین شده موضوعاتی نظیر سقوط بیمار و ساکشن در فهرست اولیه قرار گرفتند که پروتکل پرستاری برای آنها تدوین می‌شود.
وی گفت: همچنین در خصوص موضوعاتی مانند انتقال خون که پروتکل آن قبلا تدوین شده، دستورالعمل اجرایی آن به زودی ابلاغ می‌شود.

دادگری افزود: براساس تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه مقرر شد با بهره‌گیری از صاحبنظران، پژوهشگران، انجمن‌های علمی، مراکز علمی تحقیقاتی سازمان نظام پرستاری، دانشگاهیان و اساتید برجسته پرستاری به سرعت تدوین و بازنگری پروتکل‌ها و استاندارها در حرفه پرستاری انجام پذیرید و از سوی معاونت جهت اجرا ابلاغ شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 404314
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.