خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

استفاده از وسایل قابل استریل منافاتی با مسائل بهداشتی ندارد

یکشنبه 17 تیر 1397 - 03:59
محمد حسین قربانی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تمامی تجهیزات اتاق عمل یکبار مصرف نیستند، گفت: استفاده از وسایل قابل استریل منافاتی با مسائل بهداشتی ندارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از خانه ملت، محمدحسین قربانی، درخصوص انتقادها به وزارت بهداشت مبنی بر مصوبه استفاده چندین بار از لوازم پزشکی در اتاق عمل، توضیح داد: بسیاری از تجهیزات دراتاق عمل قابل استریل و استفاده به دفعات است، بنابراین در همه کشورهای دنیا چنین مسئله ای وجود داشته و این بخشنامه با توجه به این موارد هیچ منافاتی با ضوابط بهداشتی ندارد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی افزود: اما نکته مهم این است که بسیاری از لوازم مصرفی یکبارمصرف در اتاق عمل نباید مجدد مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان مثال لباس بیمار و یا دستکش پزشک جزء لوازم یکبارمصرف بوده و باید برای جلوگیری از عفونت ها درمراکز درمانی و رعایت موازین بهداشتی یکبار از این لوازم استفاده کرد.

وی تصریح کرد: تا امروز در بسیاری از مراکز تولیدی و بنگاه های اقتصادی در زمینه تولید لوازم مصرفی بهداشتی سرمایه گذاری صورت گرفته و اشتغالزایی انجام شده است، یعنی برای بحث صادرات برنامه ریزی نداشته و باید تجهیزات در داخل کشور مصرف شود؛ بنابراین شاید وزارت بهداشت ودرمان به دنبال صرفه جویی داشته باشد، اما پیگیری این مسئله درکلان کشور به نفع نخواهد بود.

قربانی با بیان اینکه این بخشنامه بیشتر برای لوازم با قابلیت استریل چندین باره خواهد بود، گفت: چون قابلیت استریل برای برخی لوازم اتاق عمل وجود دارد، پس استفاده چندین باره از آنها هیچ منعی ندارد، فقط مسئله مهم استفاده یکبار از لوازم شخص بیماربوده که دربحث بستری از آن استفاده می شود؛ همه نقاط دنیا این مسئله عرف بوده و خارج از آن وجود ندارد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه برخی وسایل اتاق عمل را می توان استریل و به دفعات استفاده کرد، افزود: این وسایل را می توان دریک پروسه زمانی استریل کرد و به طورحتم انتقال هیچ بیماری با این تجهیزات استریل شده وجود ندارد، نمی توان تمامی تجهیزات اتاق عمل را یکبارمصرف کرد؛ بنابراین جای هیچ نگرانی با این مصوبه وجود ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه با این بخشنامه رانت های خرید بسیاری تجهیزات ولوازم پزشکی دچار مشکل کرده است، تصریح کرد: پس از تعطیلات مجلس کمیسیون بهداشت به طورحتم ابلاغیه این بخشنامه را برای روشن شدن مسئله پیگیری می کند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.