خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

آغاز 2 طرح بزرگ مرمتی در کاخ چهلستون اصفهان

یکشنبه 17 تیر 1397 - 04:05
چهلستون اصفهان

مدیر مجموعه جهانی کاخ چهلستون از آغاز دو طرح بزرگ مرمتی در این مجموعه تاریخی خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، عاصفه بدر اظهار داشت: هم‌زمان با اتمام عملیات 10 طرح مرمتی در مجموعه کاخ چهلستون و باغ جهان‌نما در سال گذشته، دو طرح عملیاتی جدید در سازه چوبی ایوان ستوندار این کاخ که از جمله بزرگ‌ترین سازه‌های چوبی و تاریخی کشور به شمار می‌رود، آغاز شد.

وی گفت: این طرح‌های مرمتی در مرحله اول عبارت است از آغاز مرحله جدید آسیب‌شناسی، مرمت و استحکام‌بخشی سازه چوبی سقف ایوان ستوندار که از دو سال گذشته آغاز شده و مرحله جدید و نهایی آن در تیرماه سال 1397 آغاز شده است.

بدر همچنین درخصوص دومین عملیات مرمتی در این کاخ تصریح کرد: در دومین عملیات مرمتی در کاخ چهلستون ادامه طرح‌های مرمتی سقف سازه چوبی کاخ شامل پاکسازی مکانیکی و شیمیایی، تثبیت لایه‌های تزئینی، پوسته چسبانی، تزریق لایه‌های تزئینی، موزون‌سازی رنگ‌های بخش‌های مختلف سقف کاخ و ثبت نهایی رنگ‌هاست.

مدیر مجموعه کاخ چهلستون درباره چگونگی اجرای این عملیات‌های مرمتی بیان کرد: این عملیات‌ها از تیرماه سال جاری آغاز و با اعتباری معادل یک میلیارد و نهصد میلیون ریال برای مرمت و استحکام‌بخشی دوپوش سقف ایوان و یک میلیارد و ششصد و سی میلیون ریال جهت موزون‌سازی رنگ دو دهنه سقف ایوان ستوندار به صورت متناوب تا پاییز سال جاری ادامه خواهد یافت.

مجموعه جهانی کاخ چهلستون در منتهی‌الیه بخش شمالی دولتخانه عظیم صفوی و در میانه باغ بزرگ جهان‌نما قرار گرفته است. این مجموعه باشکوه در دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی به عنوان کوشکی برای استفاده درباریان صفوی بنا شد، لیکن در عصر سلطنت شاه عباس دوم با افزدون الحاقاتی همچون ایوان ستوندار، تالارهای جانبی و دو استخر عظیم در سمت شرقی و غربی کاخ، در سال 1057 هجری قمری با هدف پذیرایی از میهمانان دربار عریض و طویل صفوی و با کاربری تشریفات افتتاح شد.

کد خبر: 403365
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.