خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جهانگیریان در گفت‌وگو با آنا:

علت تأخیر در تجدید چاپ «سایه‌ی هیولا»، عملکرد کانون پرورش فکری است

یکشنبه 17 تیر 1397 - 06:05
عباس جهانگیریان

نویسنده «سایه‌ی هیولا» گفت: چاپ مجدد این کتاب به دلیل عملکرد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به تاخیر افتاده است.

عباس جهانگیریان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا، درخصوص چاپ کتاب «سایه‌ی هیولا» اظهار کرد: این کتاب در حال حاضر با تاخیر قابل توجهی در چاپ روبه‌رو شده است.

وی گفت: قرار بود این رمان که جایزه لاک‌پشت پرنده، کتاب سال کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان را دریافت کرده و تا کنون 11 رونمایی برای آن برگزار شده، طی 6 ماه تجدید چاپ شود ولی متاسفانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درخصوص انتشار آن اقدامی نکرده و همین امر باعث ایجاد خلأ‌هایی شده است.

این نویسنده حوزه کودک و نوجوان تاکید کرد: وقتی در بازار این تشنگی وجود دارد که کتاب «سایه‌ی هیولا» خوانده شود می‌بایست چاپ آن هر چه زودتر انجام می‌شد، اما متاسفانه انتشار این کتاب تا امروز در دست اقدام قرار گرفته است.

جهانگیری تصریح کرد: در حال حاضر پشیمان هستم که این کتاب را برای انتشار به کانون پرورش فکری سپردم. قرار بود «سایه‌ی هیولا» را نشر افق منتشر کند ولی من آن را به کانون پرورش ارائه کردم که تاکنون هم چاپش به تعویق افتاده است.

وی در اشاره به مضمون کتاب «سایه‌ی هیولا» گفت: این کتاب داستان انقراض ببر مازندران و داستان دوستی دختری با یک پلنگ است که به زندگی محیط‌بانان و جنگ آن‌ها با شکارچیان در پارک ملی گلستان اشاره دارد.ف

این نویسنده افزود: این کتاب پارک ملی گلستان را به عنوان بزرگ‌ترین پارک وحش خاورمیانه معرفی می‌کنند که عمدتاً هم ایرانیان آن را نمی‌شناسند.

جهانگیری با انتقاد از عملکرد کانون پرورش فکری اظهار کرد: مدیر پیشین کانون قانونی را مصوب کرده بود که بر اساس آن، پس از گذشت دو سال، نویسنده دستمزد خود را دریافت کند. در این میان نویسندگانی چون من که شغلی جز نویسندگی ندارند و در نگارش حساسیت‌های ویژه قائل می‌شوند در طول سال تنها یک کتاب می‌نویسند و طبق روند کار در کانون پرورش 4 ماه طول می‌کشد تا کارشناسان ناشر اثر را مطالعه کنند، 5 ماه بخش گرافیک و صفحه‌آرایی زمان می‌برد، دو تا سه ماه کتاب در نوبت چاپ قرار می‌گیرد و ... یعنی دو سال نویسنده باید صبوری کند تا به دستمزد خود برسد.

وی در پایان گفت: ما از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان چنین انتظاری نداشتیم و می‌خواهیم مدیرعامل جدید نسبت به برخی قراردادهای قبلی تجدیدنظر کند تا نویسنده با شرایط کنونی حوزه نشر که تیراژ کتاب هم کم است همچون من دچار دلسردی نسبت به نگارش کتاب نشود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.