خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس دانشگاه تهران خبر داد؛

کاهش میزان حق‌التدریس پژوهشی اساتید در دانشگاه تهران/ اعزام 400 دانشجو دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور

شنبه 16 تیر 1397 - 12:53
مراسم تجلیل از برگزیدگان  المپیاد دانشجویی سال 96

رئیس دانشگاه تهران گفت: میزان حق‌التدریس پژوهشی اساتید دانشگاه تهران کاهش یافته که از سقف ۲۶ واحد به ۱۲ واحد رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمود نیلی‌احمدآبادی در نشست ارنقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین‌المللی، اظهار کرد: سیاست حق‌التدریس و حق‌التحقیق بدترین سیاستی بود که بعد از انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های کشور اجرا شد، چرا که این سیاست مشوق فردگرایی و ضد کار تیمی است.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه برای دستیابی به دانشگاه بین‌المللی، باید زیرساخت‌ها نیز تغییر کند، عنوان کرد: بازنگری آیین‌نامه ترفیع اساتید، اختصاص یک درصد از بودجه دانشگاه به بین‌المللی‌سازی، سه برابر شدن بودجه بین‌المللی دانشگاه، اصلاح آئین‌نامه گرنت پژوهشی و تدوین آئین‌نامه جذب دانشجویان پسادکتری در همین راستا بوده است.

نیلی احمدآبادی گفت: دانشگاه تهران در حوزه‌ آب، موسسه‌ای مشترک با یونسکو و وزارت امور خارجه ایجاد کرده است که از مهرماه امسال در این مؤسسه دانشجو به زبان انگلیسی پذیرش خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین برنامه داریم که تمام دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه، شش تا ۹ ماه فرصت مطالعاتی در خارج از کشور بگذرانند که امسال از ۱۱۰۰ دانشجو، ۴۰۰ دانشجوی این دانشگاه به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام می‌شوند.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: اعضای هیأت علمی این دانشگاه که تحصیل آنها در داخل ایران بوده است نیز به فرصت مطالعاتی شش تا یک ساله اعزام می‌شوند.

نیلی‌احمدآبادی گفت : دانشگاه تهران با کشور کره‌جنوبی، مؤسسه مشترکی تأسیس کرده که قرار است ۱۰۰ هزار دلار طرف کره‌ای و ۱۰۰ هزار دلار دانشگاه تهران برای راه‌اندازی این مؤسسه اختصاص دهند. این دانشگاه با کشورهای چین و روسیه نیز فعالیت‌های مشترک علمی و آموزشی دارد.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: تعدد مراکز رتبه‌بندی در دنیا نشان می‌دهد همچنان در دنیا به مدل مشترکی نرسیده‌ایم، اما این موضوع مورد تأکید است که نظام‌های رتبه‌بندی به اقتصاد کشورها و شیوه مناسب جذب دانشجو و هیأت علمی کمک زیادی می‌کند.

به گفته نیلی‌احمدآبادی در اتحادیه اروپا، رده‌بندی دانشگاه‌ها جزو موضوعات ملی و فراملی است که ما نیز در ایران باید این موضوع را در سطح ملی و فراتر از آن ارتقا دهیم.

وی گفت: دانشگاه‌های ایران در حوزه آموزش و پژوهش پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند، اما در تعاملات بین‌المللی ضعیف عمل کرده‌اند و فعالیت‌های بین‌المللی جزو بایدهای دانشگاه‌ها است و دانشگاه بدون این فعالیت‌ها، دانشگاه به شمار نمی‌رفت.

نیلی احمدآبادی برنامه اصلی دانشگاه تهران، را بین‌المللی‌سازی، تأکید بر نوآوری و کارآفرینی و اخلاق مسئولیت‌پذیری اجتماعی عنوان کرد

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.