خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو کمیسیون آموزش مجلس:

قدمی برای اجرای سند آمایش عالی برداشته نشده است

شنبه 16 تیر 1397 - 11:13
محمد جواد ابطحی

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه کم کاری وزارت علوم در اجرای سند آمایش عالی مشهود است، گفت: وزارت علوم نقش سوزنبان را در کشور ایفا می‌کند، لذا باید پیشتاز در حل مشکلات باشد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از خانه ملت، سیدمحمد جواد ابطحی با اشاره به اینکه وزارت علوم طی دو سال گذشته هنوز گزارش کتبی درخصوص نحوه و چگونگی اجرای سند آمایش عالی ارائه نکرده است، گفت: سند آمایش عالی وزارت علوم چند بند دارد که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و ماموریت‌گرا شدن آن‌ها از جمله این موارد است اما متاسفانه هنوز در این زمینه قدمی برداشته نشده و کم کاری وزارت علوم مشهود است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت علوم باید تاکنون کارگروه‌های تخصصی برای اجرای این مهم را تشکیل داده و معاون آموزشی و پژوهشی آن از نخبگان برای اجرای سند دعوت می‌کرد؛ هرچند پیش نیاز اجرای سند آمایش عالی، آمایش سرزمینی است اما همین آمایش سرزمین نیــز سی و اندی سال در وزارت علوم بلااجرا مانده است.

وی با بیان اینکه بخشی از آمایش سرزمین نیز به دانشگاه‌ها و نحوه پراکندگی دانشگاه‌ها و رشته‌ها مرتبط می‌شود اما از آنجا که این آمایش انجام نشده مسئولان ادامه اقدامات را همچون اجرای سند آمایش عالی عبث می‌پندارند، افزود: متاسفانه اکنون در زمینه هیات علمی، جذب دانشجو، کم و کیف آزمایشگاه‌ها مشکلات متعددی وجود دارد، ضمن آنکه رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها معضل بیکاران یقه سفید را به همراه داشته است.

ابطحی با اشاره به اینکه احداث دانشگاه و رشته‌های مختلف بدون توجه به نیاز جامعه که بیکاری و انباشت متخصص در برخی از رشته‌ها و کمبود آن را در رشته‌های دیگر را به دنبال داشته، نقش و جایگاه وزارت علوم در حل مشکلات کشور نمایان می‌‎کند، اضافه کرد: وزارت علوم نقش سوزنبان را در کشور ایفا می‌کند لذا اگر می‌خواهیم به سند چشم‌انداز برسیم باید این وزارتخانه پیشتاز شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نگاه سیاسی به وزارتخانه علوم و بلاتکلیفی مدیران را از جمله دلایل انفعال این وزارتخانه در سالیان دراز عنوان کرد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.