خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس انتقاد کرد؛

چراغ سبز محیط زیست برای شکار غیرقانونی گونه‌های حیوانی/ نابودی حیات وحش برای کسب منافع مالی

پنج‌شنبه 14 تیر 1397 - 09:14
یوناتن بت کلیا

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس، با تاکیدبراینکه ایران باید برای حفظ بقای حیوانات از سایر کشورها الگوبرداری کند، از مسئولان خواست تا با افراد ذی‌نفع در صدور پروانه شکار برای خارجیان برخورد کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از خانه ملت، یوناتن بت کلیا، در مورد انتقاداتی پیرامون صدور پروانه شکار غیرمجاز برای شکارچیان خارجی در فصل زاد و ولد حیوانات با این توجیه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست که تنها نوع پیر این حیوانات که به تعداد زیادی هم وجود دارند، شکار شده‌اند، گفت: احتمال دارد که صدور پروانه شکار برای خارجیان به دلیل کمک به کشاورزانی بوده باشد که بسیاری از گونه‌های حیوانی از جمله گراز به محصولات آنها خسارت جدی وارد می‌کنند، اما فصلی که برای این اقدام انتخاب شده، اشتباه بوده است.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته معضل افزایش گونه‌های حیوانی به ویژه گراز که هر سال خسارت زیادی هم به محصولات کشاورزی وارد می‌کند، تنها مختص به ایران نبوده و بسیاری از کشورهای دنیا با این مشکل مواجه هستند، اما قطعا از بین بردن آنها نمی‌تواندراهکار مناسبی برای رفع این معضل باشد.

وی در ارائه راهکار برای رفع این معضل همزمان با حفظ گونه‌های مختلف حیوانی یادآورشد: هم‌اکنون برای رفع این معضل باید بجای صدور پروانه شکار برای خارجیان از راهکاری که سایر کشورهای موفق در این زمینه استفاده کرده‌اند، الگوبرداری کنیم.

بت کلیا با اشاره به راهکار دیگری که بدون نیاز به شکار موجب مهار جمعیت گونه‌های مختلف حیوانی می‌شود خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند با انتقال این حیوانات به سایر مناطقی که این قبیل گونه‌ها در آنجا رو به انقراض هستند، ضمن حفظ آنها و ممانعت از شکار این حیوانات توسط شکارچیان خارجی، گامی اساسی در جهت کنترل آنها نیز بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: مسئولان دولتی و مجلس نیز باید در جهت حفظ بقای گونه‌های مختلف حیوانی و ممانعت از سوءاستفاده‌هایی که از حوزه محیط زیست می‌شود، همکاری کرده تا اگر در این مورد خلاء قانونی هم وجود دارد، برطرف گردد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گروهی که از صدور پروانه شکار برای خارجیان نفع می‌برند تاکید کرد: قطعا صدور پروانه شکار برای شکارچیان خارجی در پی دریافت میلیاردها تومان پول صورت گرفته است، بنابراین لازم است که مسئولان مربوطهاین موضوع را پیگیری کرده و با سوءاستفاده‌ کنندگان به طور جدی برخورد کنند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.