خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نویسنده طنزپرداز کودک و نوجوان:

طنز یک مسئله‌ جدی است

سه‌شنبه 12 تیر 1397 - 14:47
شهرام شفیعی

نویسنده طنزپرداز کودک و نوجوان معتقد است که طنز، مسئله‌ای جدی است و فرد طنزپرداز تلاش می‌کند تا با ژرف‌اندیشی و نگریستن از بالا به تغییر و دگرگونی‌های مثبت کمک ‌کند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، شهرام شفیعی در جمع مربیان و اعضای کارگاه‌های ادبی مرکز فرهنگی هنری لاهیجان اظهار کرد: تردید فرد طنزپرداز نسبت به مسائل مختلف، کمک‌ می‌کند که او دقیق‌تر بیاندیشد و از زوایای مختلف به یک موضوع مشخص توجه داشته‌ باشد.

وی گفت: طنز، یاری‌رسان دقت مخاطب است و به ما می‌آموزد که به ابزارهای خودمان با تردید نگریسته و به آن بخندیم.

نویسنده‌ مجموعه‌ پنج جلدی «جزیره بی‌تربیت‌ها» به اهمیت تفکر و اندیشه‌ورزی اشاره کرد و با بیان این‌که اندیشه، برتر از پرسش است، گفت: درگیر شدن ذهن با موضوع‌های مختلف گویای تلاشی است که برای فهم افزون‌تر و لبریزسازی ظرف آگاهی، صورت‌ می‌گیرد.

وی همچنین عاقبت‌اندیشی را لازمه‌ پیشرفت همه‌جانبه توصیف‌ کرد و با تبیین این موضوع که عاقبت‌نگری به معنی اندیشیدن عاقلانه در هر موضوع و به پایان رسانیدن درست کارهاست بر نیاز عرصه‌ نویسندگی به این امر تاکید کرد.

شفیعی در همین حال به پرسش‌های حاضران در ارتباط با چگونگی گام‌ برداشتن در عرصه‌ نویسندگی پاسخ ‌گفت و با یادآور شدن این موضوع که توجه به پیرامون و استفاده از تجربه‌های شخصی، نقطه‌ آغاز حرکت در این مسیر است، اضافه‌ کرد: هر یک از انسان‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که بایستی از این ویژگی‌ها استفاده ‌کرده و با ایجاد تغییرهای سازنده، الهام‌پذیری از دیدگاه‌های صاحبان اندیشه و گسترش فعالیت‌ها، در مسیری درست حرکت ‌کنند.

خالق «قصه‌های غرب وحشی» در عین حال مطالعه‌ کتاب را لازمه‌ نوشتن دانست و به کودکان و نوجوانان توصیه‌ کرد که با بهره‌گیری از فرصت حضور در مراکز فرهنگی هنری و راهنمایی‌های راه‌گشای مربیان کانون، برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

خوانش‌ آثار ادبی از سوی اعضا و ارائه نقطه‌نظرهای سازنده از سوی شهرام شفیعی، دیگر بخش این نشست بود که با اهدای امضا و دست‌نوشته‌های این چهره نام‌آشنای ادبیات کودک و نوجوان به کودکان و نوجوانان همراه ‌شد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.