خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پایان سلطه آمریکا بر آژانس مهاجرت سازمان ملل

شنبه 9 تیر 1397 - 00:30
سلطه آمریکا بر آژانس مهاجرت سازمان ملل پایان یافت

اعضای سازمان بین‌المللی مهاجرت، گزینه پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا برای تصدی دبیر کلی این سازمان را رد کردند تا تسلط 67 ساله امریکا بر این سازمان بین‌المللی پایان یابد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، کن آیزاکس که از طرف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای پست دبیرکلی سازمان بین‌المللی مهاجرت پیشنهاد شده بود، روز جمعه و پس از سه دور رأی گیری توسط اعضای سازمان، از راهیابی به رقابت نهایی برای تصدی مقام دبیر کلی باز ماند.

آیزاکس پیش از این به دلیل اظهارات ضداسلامی و متعصبانه مذهبی، انتقادات زیادی را برانگیخته بود. این مقام آمریکایی در توئیت های خود، اسلام را دینی ذاتا خشن نامیده بود.

با ناکامی آیزاکس در راهیابی به رقابت نهایی برای پست دبیرکلی، تسلط 67 ساله آمریکایی ها بر سازمان بین‌المللی مهاجرت از زمان تأسیس این نهاد تا کنون، پایان خواهد یافت. تنها بین سال های 1961 تا 1969 دبیر کلی سازمان در اختیار آمریکایی ها نبوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رقابت نهایی برای کسب ریاست میان آنتونیو ویتورینو، سیاستمدار پرتغالی و کمسیونر سابق اتحادیه اروپایی- و خانم لورا تامسون، معاون فعلی دبیرکل، خواهد بود.

از میان 172 عضو سازمان بین‌المللی مهاجرت، 143 کشور در رای گیری مخفیانه که در مرکز کنفرانس ژنو برگزار شد، شرکت کردند.

دبیر کل کنونی آژانس مهاجرتی سازمان ملل، ویلیام لیسی سویینگ آمریکایی است. او در طول بیش از نیم قرن فعالیت سیاسی، پست های مهمی را در وزارت خارجه آمریکا و سازمان ملل متحد بر عهده داشته است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.