خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دکتر فرهاد رهبر مطرح کرد؛

شکست انحصار علمی کشورهای توسعه یافته توسط ایران/ لزوم ایجاد کنسرسیوم علمی بین کشورهای مسلمان

پنج‌شنبه 24 خرداد 1397 - 01:25
گردهمایی مسئولین و معاونین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی ایران و کشورهای مسلمان تاکید کرد و گفت: دانشگاه آزاد آماده انجام پروژه‌های مشترک با کشورهای همسایه است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا٬ دکتر فرهاد رهبر در ضیافت افطاری دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد علوم تحقیقات برگزار شد اظهار کرد: امروز جلسه باشکوهی است و بسیار خوشحالم که در جمع صمیمی دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارم.

وی افزود: امیدوارم از ماه رمضان فیض کافی را برده باشید و در لیالی قدر بهره کافی را برای توشه آخرت و آمادگی نفسانی برده باشید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های ایران گسترش روابط فرهنگی و علمی با کشورهای مسلمان و به ویژه کشورهای همسایه است و برای این کار وظیفه‌ای برای تمام دانشگاه‌های کشور و به تبع آن برای دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شده است.

رهبر با بیان اینکه وظیفه دانشگاه‌ها پذیرش دانشجویان همسایه و کشورهای مسلمان است گفت: رسالتی بر عهده دانشگاه‌هاست تا بتوانند روابط علمی خود را گسترش دهند.

وی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته یا شمال نسبت به کشورهای در حال توسعه یا جنوب وسواس خاصی دارند این خست و وسواس به این دلیل است که علم و دانش که یکی از ابزارهای توسعه و پیشرفت است هرگز به کشورهای در حال توسعه توسعه منتقل نشود برای همین در انتقال تکنولوژی به کشورهای جنوب سخت‌گیری‌های خاصی وجود دارد.

به گفته رهبر؛ چون علم به عنوان ابزار قدرت در جهان امروز محسوب می‌شود کشورهای در حال توسعه تمایل ندارند دیگر کشورها به این ابزار دست پیدا کنند.

وی افزود کشورهای مستکبر تاحدی اجازه می‌دهند کشورهای جنوب از علم بهره ببرند که فقط امور خود را مرتفع کنند و اجازه ندارند در مرز دانش روز قرار بگیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی٬ ایران در عرصه پیشرفت‌های علوم گام‌های بزرگی برداشته است به گونه‌ای که توانسته رتبه ۱۶ رشد علمی را در دنیا کسب کند و به زودی به رتبه ۱۴ خواهد رسید و این موضوع خاری در چشم دشمنان انقلاب و ایران است.

رهبر بر خطاب به دانشجویان غیر ایرانی حاضر در این مراسم گفت: یکی از وظایفی که شما به عهده دارید این است که خودتان را به قدرت این ابزار یعنی علم روز مجهز کنید.

وی ادامه داد: روی شما سرمایه‌گذاری شده است تا خود را به ابزار علمی و قدرت مجهز کنید این قدرت به کشور شما ثروت٬ قدرت و فرهنگ منتقل می‌کند و دشمنان قادر نخواهند بود موانع پیشرفت کشورهای شما را طرح ریزی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به دانشجویان افغانستانی گفت: امروز دشمنان افغانستان را درگیر تروریست ساختگی کرده‌اند تا شما درگیر شوید و نتوانید پیشرفت کنید و قطعاً دانش می‌تواند در راه پیشرفت به شما کمک نماید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شما مدیران آینده کشورهایتان هستید گفت: باید امروز از دانش بهره ببرید و از آن برای ساختن کشورتان استفاده نمایید.

به گفته رهبر؛ ایران وظیفه خود می‌داند انحصار علمی را بشکند و خود را به ابزار علم مجهز کند و آن را در اختیار کشورهای مسلمان قرار دهد.

وی افزود: قدرت شما می‌تواند در منطقه در برابر دشمن واقعی موانع ایجاد کند و اجازه ندهد اینگونه ترکتازی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سیاست ایران گسترش همکاری های علمی است گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برای آموزش کسانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی هستند آمادگی کامل دارد.

وی اظهار کرد: مهم نیست شما در حال حاضر دانشجو هستید مهم این است که فردا از مدیران قدرتمند با دانش و علم کشورتان خواهید بود و ما می‌خواهیم ارتباطمان را با شما ادامه دهیم.

رهبر با بیان اینکه ما خود را متعهد به آموزش دانشجویان می‌دانیم عنوان کرد: شما مجهز به حداقل علم و دانش می‌شوید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد آمادگی انجام پروژه های علمی در سطح دانش روز با کشورهای همسایه داریم و همچنین آمادگی داریم که با آزمایشگاه های مجهز پروژه های تحقیقاتی مشترک متناسب با نیاز کشور های شما انجام دهیم. البته شما نیز باید ابتدا نیازسنجی کنید و نیازها را به مسئولانتان منعکس نمایید.

وی همچنین از آمادگی دانشگاه آزاد برای ایجاد روابط علمی و فراهم آوردن شرایط استفاده از فرصت مطالعاتی برای استادان کشورهای همسایه خبر داد و اظهار کرد: انحصار کشورهای مستکبر باید توسط کشورهای اسلامی شکسته شود. منفعت کشورهای جنوب در این است که برای دستیابی به پیشرفت و توسعه کشورهای مسلمان کنسرسیومی تشکیل دهند.

رهبر به دانشجویان غیر ایرانی توصیه نمود که فعالیت های غیر درسی را نیز در برنامه خود بگنجانند وی گفت: شما می‌توانید همایش‌های مشترکی را برای رفع مسائل کشورتان در موضوعات مختلف با هماهنگی سفارت کشورهای خود برگزار کنید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: سعی کنید نیازهای کشورتان را بشناسید و بدانید که چطور میتوانیم نیاز را برطرف کنیم تا به یاری یکدیگر مسائل کشورهای مسلمان برطرف شود.

وی بیان کرد: تا زمانی که در ایران به سر می برید حفظ حرمت شما بر ما واجب است هر مشکلی پیش آمد با معاونین فرهنگی واحد خود در میان بگذارید و دکتر کلانتری معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد ترتیبی اتخاذ خواهد کرد تا در اسرع وقت برای مشکلات فردی و جمعی شما راه‌حلی پیدا شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان اظهار کرد: شما سفیران علمی هستید که از ایران ناقل دانش و فن به کشورتان خواهید بود و امیدوارم با همکاری یکدیگر به اهداف مشترک که همان کسب قدرت علمی در بین کشورهای مسلمان و شکست علمی کشورهای توسعه یافته و مستکبر است دست یابیم.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.