خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با آنا خبر داد؛

وقفه در ساماندهی بازار ارز به دلیل اختلال در سامانه «نیما»

پنج‌شنبه 20 اردیبهشت 1397 - 15:30
رمضانعلی سبحانی فر

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: وقفه در فرآیند روان سازی کارهای ارزی، به دلیل تازه کار بودن سامانه «نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی» است که طی هفته‌های آتی برطرف شده و بازار ارز روال عادی خود را پیدا خواهد کرد.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، درباره فعالیت‌های صورت گرفته برای ساماندهی بازار ارز، اظهارکرد: رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در جلسه‌ای که با فراکسیون امید داشتند، اذعان کردند که کمبودی در بازار ارز نداریم.

وی اضافه کرد: در گفت‌وگو با مسئولان اقتصادی کشور مشخص شد که وقفه در فرآیند روان سازی کارهای ارزی، به دلیل تازه کار بودن سامانه «نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی» است که طی هفته‌های آتی برطرف شده و بازار ارز روال عادی خود را پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه اختلال در سامانه نیما کار را با تأخیر مواجه کرد، گفت: به گفته سیف اکنون مابه‌التفاوت 3800 تا 4200 قیمت ارز برای تهیه کالاهای اساسی هم بیش از یک میلیارد تومان پرداخت شده است و طبق گفته آنان تاکنون برای واردات کالاهای اساسی، 5 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: اختلال در سامانه یکی از عواملی است که جلوی سرعت پیشرفت کار را گرفته و دلیلش هم این است که هنوز بعضی با این سامانه آشنایی ندارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افرادی که برای دلالی به بازار ارز آمده‌اند، به طور یقین خسارت می‌بینند و مطمئن باشند که خرید دلار با این قیمت‌ها آنها را متضرر می‌کند و قیمت دلار به زودی پایین می‌آید.

به گزارش آنا، معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی کشور با اشاره به حمایت همه دستگاه ها و ارکان نظام از اجرای سیاست های جدید ارزی با اشاره به انتشار اخبار بدون مبنا و بی اساس درخصوص خرید و فروش ارز در بازار غیر رسمی گفته بود: با توجه به اینکه دولت نیازهای واقعی ارزی را تامین می کند، اگر کسی برای واردات کالا نیاز به ارز داشته باشد می تواند با مراجعه به نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) ارز به قیمت مصوب 4200 تومان دریافت کند، منطقی نیست که کسی برای واردات کالا از بازار سیاه ارز تهیه کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه موضوع مدیریت بازار ارز کشور و تامین نیازهای واقعی مردم به ارز موضوع اصلی دولت است، اظهار کرده است: نیازهای جاری کشور به ارز، با بازگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد مرتفع خواهد شد و در این زمینه برنامه‌ریزی شده است تا همانند سال گذشته حداقل ماهانه 3 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.