خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

با حضور دانشگاهیان و مسئولان انجام شد؛

گرامیداشت روز درختکاری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با یاد شهدا

یکشنبه 20 اسفند 1396 - 12:09
nvoj;hvd fv,[k

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور با کاشت درخت و پاکسازی محیط زیست روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی را همراه با یاد شهدا گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، همزمان با هفته منابع طبیعی و در آستانه روز شهدا، 100 اصله نهال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن با یاد شهدا کاشته شد.

احمد بهرامی رئیس واحد بروجن در حاشیه این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: «از آنجایی که در دین مبین اسلام و سیره معصومین(ع) نسبت به کاشت درخت و حراست از منابع طبیعی سفارش شده است، انجام این مراسم در دستور کار قرار گرفت.»

تعدادی از مسئولین و کارکنان واحد بروجن قبل از این مراسم با حضور در گلزار شهدای شهر بروجن و مزار شهید مدافع حرم علیرضا جیلان که از دانشجویان این واحد دانشگاهی بود با آرمان­های امام(ره) و شهدا تجدید بیعت کردند.

مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی با عنوان «هر درخت؛ یک زندگی»، با حضور جمعی از مسئولان، استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب در سایت 8 هکتاری دانشگاه برگزار شد و تعدادی اصله نهال غرس شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب در این مراسم بیان کرد:« امیدواریم با کاشت حدود 500 اصله درخت موفق شویم به وسعت فضای سبز دانشگاه بیفزائیم به نحوی که در حال حاضرحدود 5 هکتار از زمین های دانشگاه، به فضای سبز اختصاص یافته است.»

دکتر فرهان گل کارمنش اظهار کرد: «حفظ و نگهداری محیط زیست، یکی از شاخص‌های توسعه است و کاشت درخت می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی، شادابی و سلامتی جامعه داشته باشد که با توجه به موقعیت مکانی دانشگاه و داشتن فضای مناسب، توسعه فضای سبز از برنامه های اصلی این واحد است.»

گل کارمنش خاطرنشان کرد:« با توجه به خشکسالی و از بین رفتن منابع طبیعی و خدادادی، باید تلاش نماییم با کاشت حتی یک نهال و فرهنگ سازی این امر خدا پسندانه در راستای احیاء جنگلها و مراتع و اماکن عمومی، زمین را دوباره سر سبز کنیم.»

در این مراسم که به نیت ائمه معصومین و شهدای گرانقدر و با هدف نهادینه کردن فرهنگ درختکاری و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری صورت گرفت، تعدادی از درختان سازگار با اقلیم منطقه که به همت اداره منابع طبیعی گیلان غرب به این مکان آورده شده بود از سوی استادان، کارکنان و دانشجویان در محوطه دانشگاه کاشته شد.

در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت و همزمان با هفته درختکاری و منابع طبیعی مراسم درختکاری با حضور معاونین، کارکنان، اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر برگزار شد.

در آیین روز درختکاری به منظور ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی و پوشش گیاهی و ایجادبستری پاک برای سلامت روح و روان، ۲۰۰ اصله نهال در محوطه واحد رامسر کاشته شد.
این نهال ها که توسط برخی از استادان و کارکنان، به این واحد دانشگاهی اهدا شد با تلاش و زحمات آقایان قاسمی و سیدین در محوطه بوفه و پارکینگ دانشگاه کاشته شد.

همزمان با فرا رسیدن روز شهدا و هفته منابع طبیعی و درختکاری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد داریون اقدام به کاشت درخت در محل تپه نورالشهدای شهر داریون کرد.

در این مراسم که با حضور خانواده معظم شهدای منطقه داریون، مسئولان شهر داریون، مسئولان منابع طبیعی شیراز، فرماندهی سپاه ناحیه داریون، اعضای شورای اسلامی و شهرداری داریون برگزار شد به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای گرانقدر تعدادی نهال در مسیر تپه نورالشهدای شهر داریون که پیکر مطهر دو شهید گمنام در آنجا آرمیده است، کاشته شد.

رئیس واحد داریون بیان کرد: آرامش، اقتدار و امنیت امروز ایران اسلامی مرهون فداکاریها و از جان گذشتگی های شهدا است که بی‌هیچ چشمداشتی جان خود را در راه اعتلای ایران اسلامی فدا کردند و همه ما وظیفه داریم تمام توان خود را در راستای ادامه راه این شهیدان و نشرفرهنگ شهادت به کار بندیم.

دکتر امیر قائدی افزود: بر همین اساس و با توجه به تأکید رئیس دانشگاه مبنی بر کاشت درخت و زنده نگه داشتن رشادت‌های شهدا، واحد داریون همگام با سایر واحدهای دانشگاهی اقدام به کاشت درخت در محل دانشگاه و همچنین در شهر داریون کرده است.

در این مراسم از سوی مسئولین و خانواده های شهدای منطقه داریون به یاد شهدای گمنام تعدادی درخت کاشته شد.

مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی با حضور جمعی از مسئولان، استادان، دانشجویان و کارکنان در سایت 18 هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان برگزار شد و تعدادی اصله نهال غرس شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان بیان کرد:«در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. حضرت علی(ع) در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد.»

دکتر شعبانی افزود: « وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگل ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص است. »

در این مراسم که با هدف نهادینه کردن فرهنگ درختکاری و به نیت ائمه معصومین و شهدا انجام شد، تعدادی از درختان زینتی سازگار با اقلیم منطقه از سوی استادان، کارکنان و دانشجویان در محوطه سایت دانشگاه کاشته شد.

چند اصله نهال همزمان با روز شهدا به نام شهیدان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در محوطه دانشگاه آزاد هشتگرد غرس شد.

همزمان با روز شهدا به نام شهیدان چند اصله نهال از سوی دکتر برهانی‌فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با حضور خانواده شهید، مسئولان دانشگاه، اساتید و کارکنان در دانشگاه ازاد اسلامی واحد هشتگرد در محوطه دانشگاه غرس شد.

کد خبر: 354692
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.