خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت عنوان کرد

طلب 12 هزار میلیاردی وزارت بهداشت از بیمه‌ها

شنبه 20 آبان 1396 - 11:05
افتتاح اتاق عمل مرکز جراحی ابوریحان

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: در هیچ دوره‌ای بدهی ها صفر نبوده و ما همواره در شرایط بدهی قرار داشته ایم، اما هم اکنون شرکت‌های بیمه ای با ما همکاری نمی کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، مسعود ابوالحلاج در خصوص بدهی ۱۸ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهی دارد اما نکته مهم این است که ۱۸ هزار میلیارد تومان هم طلب داریم که فقط یک عدد آن طلب ۱۲ هزار میلیاردی ما از بیمه‌ها است و ۶ هزار میلیارد تومان هم از جاهای دیگر طلب داریم.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت ادامه داد: زمانی‌که میزان طلب‌ها و بدهی‌ها را در پایان سال مالی سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ با هم مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که میزان آنها به یک اندازه است اگر در این ساختار، بیمه‌ها با ما همکاری کنند چرخه پولی بیمارستان‌های ما به راه می‌افتد و مشکلی نخواهیم داشت و نکته قابل تامل همین است که به اندازه بدهی‌هایمان، طلب کار هم هستیم.

ابوالحلاج گفت: مشکل اصلی ما این است که شرکای ما در خدمت رسانی ما را تنها گذاشتند اگر این مشکل حل شود مشکلات دیگر هم، خود به خود حل و فصل می‌شوند و پزشکان و پرستاران ما به حق و حقوق اولیه خود خواهند رسید و حتی بدهی شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را هم می‌توانیم تسویه کنیم.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت در خصوص اینکه برخی بدهی ۱۸ هزار میلیاردی وزارت بهداشت را به طرح تحول سلامت ربط می‌دهند، گفت: این موضوع اشتباه است چون این بدهی چه طرح تحول سلامت اجرایی می‌شد چه اجرایی نمی‌شد وجود داشت و زمانی که مردم می‌خواهند خدماتی را دریافت کنند طبیعی است که آن خدمات هزینه‌های خود را دارد.

ابوالحلاج اظهار کرد: هم اکنون وضعیت وزارت بهداشت از شفافیت مالی برخوردار است و میزان طلب‌ها و بدهی‌های آن کاملا مشخص و قابل بیان است.

وی ابراز کرد: هنر طرح تحول سلامت این است که دسترسی مردم به خدمات سلامت را راحت تر و سریع تر کرده است و با دسترسی راحت‌تر مردم، هزینه‌های حوزه سلامت ایجاد شد، تا قبل از این، اگر بیماری مردم به مرحله حاد نمی‌رسید به پزشک مراجعه نمی‌کردند ولی الان در همان مرحله ابتدایی بیماری، با هزینه درمان کمتری، بیمار معالجه می‌شود و یکی از بزرگترین مشکلات ما در پیش از اجرای طرح تحول سلامت مخفی شدن بیماری‌های مردم بود و به دلیل هزینه‌های سنگین درمان، کسی به پزشک مراجعه نمی‌کرد.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت تاکید کرد: واقعیت امر این است که در پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت مردم بیماری‌های خود را مخفی می‌کردند بنابراین هزینه‌های سلامت خانوار در سطح ملی کاهش یافته بود. برای ما مهم این است که در اقصی نقاط کشور مردم از حوزه سلامت راضی هستند که این رضایتمندی قبلا به دلیل مشکلات موجود در بخش سلامت وجود نداشت هر چند در حال حاضر نیز مشکلاتی وجود دارد اما به دنبال رفع آن هستیم.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.