خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

اهداف سفر ناگهانی رئیس جمهور جوان فرانسه به عربستان

جمعه 19 آبان 1396 - 15:31
امانوئل مکرون

صحبت‌های ضدایرانی رئیس جمهور فرانسه خصوصا درباره موشکهای ایران و حمله موشکی یمن به عربستان باز کردن راهی در این کشور برای استفاده منفعت طلبانه از میانجی گیری و واسطه گری در این زمینه است.

گروه بین الملل آنا: سفر ناگهانی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به عربستان سعودی در فضای بحران زده این کشور بسیار حائز اهمیت است. مکرون در حالی به عربستان سفر می کند که موضوع تغییر حکومت این کشور و تاجگذاری محمد بن سلمان همه فضای سیاسی عربستان را تحت شعاع خود قرار داده است. اما کارشناسان بین الملل هدف رئیس جمهور فرانسه برای حضور در عربستان سعودی را چند بعدی گزارش می کنند.

سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان که گفته می شود در عربستان سعودی در بازداشت به سر می برد و به زور سعودی‌ها استعفا داده تا فضای داخلی لبنان را متشنج کند، یکی از اهداف سفر رئیس جمهور فرانسه به عربستان است. خانواده سعد حریری از فرانسوی‌ها انتظاراتی در این باب دارند. عربستان در فضای فعلی که بسیار حساس برای سلمان و پسرش است احتیاج به یک تشنج بیرونی دارد تا هم تمرکزها از تحولات تلخ این کشور را منحرف کند و هم اینکه بتواند با توجه به یک تنش خارجی فضای داخلی این کشور و اعتراضات را به سمت این تنش مدیریت کند.

از سوی دیگر ولید بن طلال که یکی از ثروتمندترین مردان عربستان است و در فرانسه نیز سرمایه‌گذاری زیادی کرده است؛ یکی دیگر از اهداف سفر رئیس جمهور فرانسه به شمار می رود. سفر مکرون به فرانسه از این جهت که بتواند از نزدیک تحولات این کشور را رصد کند نیز حائزه اهمیت است.

البته صحبت‌های ضدایرانی رئیس جمهور فرانسه خصوصا در خصوص موشکهای ایران و حمله موشکی یمن به عربستان نیز در این راستا باز کردن راهی در عربستان برای استفاده منفعت طلبانه از میانجی گیری و واسطه گری در این زمینه است. بدیهی است که مانور لفظی مکرون برای هموار کردن جو تاثیرگذار در سفر به ریاض انجام می گیرد و این مواضع خیلی عمق ندارد. هر چند که باید گفت که فرانسه وزن قابل تاملی در این حوزه ندارد که بخواهد در این راستا خود را مطرح کند.

از سوی دیگر اما بایستی از دیپلمات‎های ایرانی نیز انتظار دیپلماسی فعال در برابر این تهمت‌های منفعت طلبانه را داشت؛ چراکه نگرانی از این موضوع وجود دارد که تصویرسازی واژگونه از ایران اجماعی نامشروع علیه کشورمان شکل دهد. خصوصا اینکه در حوزه برجام نیز با توجه به فشارهایی که آمریکای ترامپ علیه این توافق به وجود آورد، تصویر عکسی در فضای عمومی ایجاد شد. زیرا این آمریکایی ها بودند که به تعهدات خود در برجام عمل نمی کردند اما این ایران بود که متهم به عدم اجرای تعهدات خود شد.

این درحالی است که آژانس بین المللی اتمی که در این زمینه به عنوان میانجی فعالیت می کند در گزارش های خود اجرای تعهدات ایران را تایید کرده بود و آمریکایی ها فشار مضاعفی را بر آژانس وارد کردند که این موضوع را تایید نکند.

به هر جهت فرانسه در بازی خاورمیانه و برجام سعی دارد منفعت تام و تمام را ببرد. فضای متشنج خاورمیانه به نفع این کشور است زیرا در برجام شرکت های فرانسوی وارد ایران شده و برخی از آنها از ورشکستگی نجات یافتند و از سوی دیگر می توانند به دلارهای سعودی‌ها نیز برای پر کردن جیب خود دل خوش کنند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.