خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ولایتی:

عده‌ای می‌خواهند دین را از ذهن مردم دور کنند

پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 - 14:25
مراسم سی‌و‌ پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد برخی می‌خواهند دین را از ذهن مردم دور کنند؛ این مساله از زمان صفویه بوده و تاکنون هم ادامه داشته است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر علی اکبر ولایتی در دومین روز از گردهمایی مدیران و اعضای هیات علمی گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور به تاریخ و تمدن ایران و نقش آن در اسلام اشاره کرد و گفت: «تمدن تبلور فرهنگ است، هر قومی شاید دارای فرهنگ باشد اما دارای تمدن نباشد. بنابراین تمدن به معنای آثار مادی تفکر بشر و فرهنگ آثار معنوی است.»

او ادامه داد: «با هر تعریفی که در نظر بگیریم اسلام صاحب تمدن است. کتاب قانون ابن سینا ۶۰۰سال به عنوان کتاب منبع غرب و حتی شرق بوده است. کتاب شفا ابن سینا هم ۷۰ سال بعد از خودش به لاتین ترجمه شد.»

ولایتی افزود: «توماس آکویناس که پایه‌گذار فلسفه الهیات غرب است از ابن سینا الهام گرفته و در شرحی که بر شفای ابن سینا نوشته با احترامی زیادی از او یاد می‌کند.»

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به استادان معارف حاضر در همایش گفت: «پیشنهاد می‌کنم شما به عنوان استاد معارف فرهنگ ایرانی را فراموش نکنید. مدافعان ایران معتقدین واقعی هستند. کسانی که در دوران دفاع مقدس هم از این آب و خاک دفاع کردند متدین و معتقد بودند.»

او ادامه داد: «ایرانیان از ابتدا، اسلام راستین را پذیرفتند. اسلام راستین همان اسلام اهل بیت است. امام صادق(ع) می‌فرماید «قرآن به زبان عربی نازل شد و عجم آن را پذیرفت» اگر به زبان عجم نازل می‌شد عرب آن را نمی‌پذیرفت و این فضیلت عجم بر عرب است.»

به گفته ولایتی، برخی به دنبال این هستند دین را از ذهن مردم دور کنند و این مساله از زمان صفویه بوده و تاکنون هم ادامه دارد. در زمان مشروطه هم دعوای بین مشروطه و مشروعه ایجاد کردند.

او در پایان گفت: «تشیع و محبت اهل بیت از ابتدای تاریخ اسلام بوده است. عرفان و تصوف دو‌ اتفاق مهم بود که در ایران شکل گرفت.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.