خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

میراث هزارساله ویتنام به ایران می‌آید

دوشنبه 26 تیر 1396 - 14:07
نمایش عروسکی

مهم‌ترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران به مدت 10 روز در تهران و چهار شهر تاریخی کشور اجرا می‌شود.

به‌گزارش گروه فرهنگی آنا از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، نمایش عروسک‌های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است که در ویتنام و در شالیزارهای کشت برنج، رودخانه‌ها و دریا اجرا می‌شود.

نمایش عروسک‌های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ویتنام در حال تدوین پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. نمایش میراث ناملموس آسیای شرقی با عنوان عروسک‌های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کاشان به روی صحنه برود و سفارت ویتنام در تهران در حال رایزنی با شهرهای کشور برای اجرای این نمایش در خانه‌های تاریخی است.

این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار دارد، به‌دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد در دنیا بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک‌گردان‌های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث یک‌هزارساله پرداخته‌اند.

دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است این نمایش را در 27 تیر در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به‌مدت 10 روز نیز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمایش میراث کهن ویتنامی‌ها بپردازد.

تنها نمایش عروسکی جهان در آب

دانگ هو فوک دبیر اول سفارت ویتنام در تهران درخصوص ارزش‌ این میراث فرهنگی ویتنامی ها گفت: «ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشئت‌گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌های ویتنامی است.»

وی با اعلام این‌که نمایش عروسکی ویتنام که در اجراهای عروسکی جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، افزود: «این نمایش، تنها اجرای عروسکی در آب در جهان است که بیش از 10 قرن قدمت دارد و نمایشگر تمدن و سمبل های باستانی ویتنام است.»

دبیر اول سفارت ویتنام در تهران افزود: «از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام است و کشت برنج نیز محصول اصلی کشاورزی ویتنام بوده است در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش کهن می‌پرداختند.»

وی تأکید کرد: «در این میراث ناملموس ویتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و کاراکترهای مختلف در این نمایش حضور دارند.»

دانگ هو فوک اضافه کرد: «هر عروسک حدود 60 سانتیمتر ارتفاع و بین 9 تا 14 کیلوگرم وزن دارد به طوری که حرکت آن‌ها روی صحنه نیاز به مهارت و قدرت زیاد دارد.»

به گفته این دیپلمات، عروسک‌گردان‌ها تا سینه در یک استخر آب فرو می‌روند و پشت یک پرده قرار می‌گیرند و عروسک‌های چوبی را با دسته‌ها و نخ‌های پنهان آن‌‌ها در زیر آب کنترل می‌کنند و بیننده تنها عروسک‌هایی را روی آب می‌بیند که در حال اجرای حرکات نمایشی هستند.»

وی افزود: «آب نه‌تنها ریسمان عروسک‌ها و حرکت عروسک گردان‌ها را مخفی می‌کند، بلکه فرصتی برای ایجاد صدای آب و موج دریا فراهم می‌شود.»

نمایش عروسک‌های آبی ویتنام از روستاهای منطقه دلتای رودخانه سرخ در شمال ویتنام که هانوی پایتخت آن کشور نیز در همین منطقه قرار دارد از قرن یازدهم توسعه یافت.

این نمایش پس از برداشت محصول در مزارع برنج برگزار می‌شد تا به‌این ترتیب پایان فصل برداشت محصول جشن گرفته شود. اما در شهرهای بزرگ ویتنام این نمایش در استخرهای عمومی و به‌صورت بداهه اجرا می‌شود و این‌گونه میراث ناملموس ویتنام از هزار سال گذشته زنده مانده است.

در سفر دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری به ویتنام دو کشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تأکید کردند و پس از آن نیز سفیر ویتنام در تهران در دیدار با زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تفاهم گردشگری میان دو کشور ایران و ویتنام را که در سفر رئیس جمهوری به ویتنام مورد توافق قرار گرفته بود بررسی کرد و در گام نخست قرار شد کارگروه توسعه روابط گردشگری ایران و ویتنام با حضور کارشناسانی از سفارت ویتنام و کارشناسان گردشگری ایران تشکیل و همچنین خانه هنر و فرهنگ ایران در ویتنام راه‌اندازی شود.‎

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.