خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

من از رفتن نه، اما از شکل برخورد آقایان ناراحت شدم

صمد نیکخواه بهرامی: دلم برای بسکتبال ایران می‌سوزد/ تفکر بائرمن بیزینسی بود

دوشنبه 26 تیر 1396 - 13:34
صمد نیکخواه بهرامی

کاپیتان سابق تیم ملی ایران گفت: تفکر بائرمن در تیم ملی بیزینسی بود اما فکر نمی کردیم به این سرعت از ایران برود .

به گزارش خبرنگار ورزشی آنا، صمد نیکخواه بهرامی ستاره سال‌های اخیر بسکتبال ایران چندی پیش به دستور بائرمن سرمربی وقت تیم ملی و با هدف جوانگرایی از تیم ملی بسکتبال ایران کنار گذاشته شد، نیکخواه سال گذشته به لیگ چین رفت و اتفاقا سال گذشته هم بهترین عملکردش را در چین به نمایش گذاشت و کارش را به پایان رساند و حالا به مدت ده روزی است که در ایران به سر می برد. تیم ملی اما بعد از رفتن بائرمن از ایران به مهران حاتمی سپرده شد، حاتمی هم همچون بائرمن از ستاره های تیم ملی همچون صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی و حامد آفاق به تیم ملی دعوت نکرد و این ستاره ها برای همیشه از بسکتبال ایران کنار گذاشته شدند. وی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی آنا در خصوص مسائل مختلف صحبت کرد که در زیر می‌خوانید:

حال بسکتبال ایران خوب نیست

وی ابتدا درباره شرایط فعلی تیم ملی بسکتبال ایران گفت: «من قصد ندارم حالا که از تیم ملی بسکتبال ایران رفته‌ام به گونه ای صحبت کنم که این تصور برای همه به وجود بیاید که من شخصی صحبت می کنم و هدفم ضربه زدن به تیم ملی است. اما در کل حال بسکتبال ایران خوب نیست و این موضوع هم برای خانواده بسکتبال کاملا مشخص شده است. آماده سازی و مسائل فنی دلایل واضحی است که باعث می شود حال بسکتبال ایران خوب نباشد.»

تفکر بائرمن در بسکتبال ایران بیزینسی بود

صمد نیکخواه در ادامه به وضعیت تیم ملی بسکتبال ایران اشاره کرد و گفت: «تفکر بائرمن در تیم ملی بسکتبال ایران بیزینسی بود. او برای کنار گذاشتن ما دلایل غیر منطقی داشت وگرنه هیچ مربی طراز اولی در دنیا بازیکنانی که روی فرم باشند و از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشند را از تیم ملی کنار نمی گذارد. او می گفت هدفم جوانگرایی است و اما بعد از رفتن ما از تیم ملی بازیکنانی روی کار آمدند که 29 سال سن داشتند، اگر او واقعا هدفش جوانگرایی در تیم ملی بود چطور یک بازیکن 19 یا 20 ساله را جایگزین ما نکرد و به جای آن یک بازیکنی که 29 سال سن دارد به هدف جوانگرایی به تیم ملی دعوت کرد.»

دلم برای بسکتبال ایران می سوزد

او ادامه داد: «من 15 سال است که در بسکتبال فعالیت می کنم و در این سال ها هر چیزی که می خواستم از بسکتبال به دست آوردم و از آنجایی که عاشق بازی کردن هستم حتی زمانی که از تیم ملی رفتم باز هم فعالیتم را در جای دیگر ادامه دادم. بنابراین زمانی که با بائرمن درگیر شدم برای خودم این کار را انجام ندادم و تنها دلم برای بسکتبال ایران می سوخت. بائرمن به عقیده خودش در تیم جوانگرایی به وجود آورد که اگر تیم ملی نتیجه مناسب نگیرد بهانه‌ای برای عدم نتیجه گرایی داشته باشد و به همه بگوید تیم را جوان کردیم و باید برای رسیدن به نتیجه باید صبوری کرد اما دیدیم که خیلی زودتر از این حرف ها وقتی پیشنهاد مالی بهتری پیدا کرد قید حضور در تیم ملی ایران را زد و به کشور دیگری رفت.»

چطور ممکن است بهترین بازیکن آسیا باشم و قصدم ضربه زدن به تیم ملی باشد

نیکخواه ادامه داد: «‌زمانی که با بائرمن درگیر شدم او به من گفت تو دوست نداری تیم ملی نتیجه بگیرد. در صورتی که من سالهاست در تیم ملی بودم و بهتر از یک خارجی دلم برای بسکتبال ایران می سوزد و به دنبال کسب بهترین نتیجه برای این تیم هستم. کدام بازیکنی است که در تیم ملی حضور داشته باشد و دلش نخواهد که تیمش نتیجه بگیرد؟! من که طبق اعلام فدراسیون جهانی بهترین بازیکن آسیا شناخته شده بودم چطور قصدم ضربه زدن به تیم ملی بود؟! متاسفانه بعد از این درگیری‌ها رضا محشون مدیر تیم های ملی در مصاحبه اعلام کرد که ما عیله فدراسیون مصاحبه کردیم و همین امر هم باعث شد که از تیم ملی کنار گذاشته شویم در صورتی که اگر ما اعتراضی داشتیم به تصمیمات بائرمن بود. من همه اعتبارم را از بسکتبال گرفتم و تا زمانی که بتوانم کار کنم در خدمت تیم ملی خواهم بود. ما همان زمان از فدراسیون ناراحت شدیم اما چطور چندماه بعد خودشان به حرف ما رسیدند و بائرمن که با تیم ملی قرارداد 4 ساله داشت، این تیم را رها کرد و رفت و تمام برنامه های تیم ملی را بهم زد.»

بائرمن نتوانست از پیشنهاد مالی اش صرف نظر کند

این ملی پوش سابق بسکتبال ایران در مورد بالا رفتن سن ستاره های بسکتبال ایران گفت: «در بسکتبال مهم توانایی هر فرد است که در زمین بازی چه توانایی را ارائه می دهد. گاهی بازیکن 40 ساله به قدری بدنش روی فرم است که بسیار خوب بازی می‌کند اما در مقابل بازیکن با 30 سال سن حس می کند که باید خداحافطی کند چرا که دیگر بدنش توانایی قبل را ندارد. ما بعد از اینکه از تیم ملی جدا شدیم به لیگ چین پیوستیم و در همان جا هم همه دیدند چه بازی های را به نمایش گذاشتیم. همانطور که گفتم هدف بائرمن از جوانگرایی این بود که فرصت برای خودش بخرد و اگر تیم نتیجه نگیرد بگوید که جوانگرایی کرده‌است. تیم هر نتیجه ای که می گیرد در درجه اول مربی باید پاسخگو باشد، در مورد بائرمن هم شرایط همینگونه بود، فدراسیون هم حق دخالت در امور او را نداشت چرا که مربی است که حرف اول و آخر را می زد اما ما می دانستم او هدفش از این کار چه چیزی است وگرنه اگر هدفش جوانگرایی بود حداقل بازیکن 19 ساله به تیم می آورد نه 29 ساله! من فکر می کردم حداقل دو سال بائرمن در ایران دوام بیاورد اما به هر حال پیشنهاد مالی بهتر باعث شد که تاب نیاورد و دو سه ماه بعد از کنار گذاشتن ما از تیم ملی از ایران رفت.»

ناراحتی ما از رفتن نبود

کاپیتان سابق تیم ملی گفت:« همه ناراحتی ما از نوع برخوردی بود که با ما شد وگرنه من خودم از سال قبلش نمی‌خواستم در تیم ملی باشم چون خسته شده بودم. از ۱۸ تا ۳۲ سالگی در تیم ملی بودم و از ۲۳ سالگی کاپیتان تیم ملی شدم. خیلی خسته شده‌بودم، کل فصل در لیگ و بعد حضور اردوی تیم ملی فشار زیادی به من وارد می‌کرد. من از رفتن نه، اما از شکل این برخورد ناراحت شدم ما اگر اعتراضی کردیم به تصمیمات بائرمن بود که فدراسیون هم به حرف ما در مورد این مربی رسید، اما می توانستند کنار رفتن از تیم ملی را به دست خودمان بسپرند و خیلی قشنگ و محترمانه این کار را انجام دهند. رفتن از تیم ملی برای من ضرری نداشت و به نفعم بود چرا که به آسیب‌دیدگی خودم رسیدم. اما آن رفتار با ورزشکارانی که سال‌های سال برای بسکتبال زحمت کشیدند درست نبود.

امیدوارم مربی مسئولیت نتایج را برعهده بگیرد

نیکخواه بهرامی در مورد حضور دوباره اش در تیم ملی بعد از بائرمن گفت: «این شانس به ما داده نشد، من هم خودم بیشتر به دنبال بازی کردن در خارج از کشور هستم. امیدوارم که تیم ملی با هدایت هر کسی موفقیت کسب کند و مربی تیم هم مسئولیت کارهایش را برعهده بگیرد، متاسفانه در ایران این شرایط وجود دارد که برخی مسائل را به مربی تحمیل می کنند و بعد از اینکه او نتیجه نمی گیرد شروع به صحبت می کند و از نارضایتی هایش حرف می زد، امیدوارم که هر کسی که مسئولیت تیم را می گیرد مردانه پای نتایج بایستد. حاتمی هم مربی بزرگی است و امیدوارم تیم با او در کاپ آسیا و مسابقاتی که پیش رو دارد نتیجه بگیرد.»

لیگ بسکتبال معمولی است

کاپیتان سابق تیم ملی همچنین در پایان به وضعیت لیگ بسکتبال ایران اشاره کرد و گفت: «یکی از دلایلی که در سال های گذشته تیم ملی بسکتبال ایران موفق بود به دلیل لیگ بود. تمام ملی پوشان در لیگ مسابقات پرفشاری داشتند و با هم رقابت می کردند و این باعث می شد وقتی به اردوهای تیم ملی بیایند آماده باشند. اما در این چندسال اخیر ما لیگ معمولی داریم و سطح رقابت بین تیم ها پایین آمده و بازیکنان خارجی هم که به لیگ ما می آیند اولا در زمان پلی آف به تیم ها اضافه می شوند و دوم اینکه سطح آنچنان بالایی ندارند همه این عوامل باعث می شود که لیگ ما مانند گذشته رقابت در آن کمرنگ تر شده باشد.»

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.