خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

«هملت» سیاه می‌شود/ حسن عظیمی: تئاتر روحوضی در قالب صحنه نمی‌گنجد

دوشنبه 29 خرداد 1396 - 08:45
هملت سیاه

حسن عظیمی نمایش «هملت» ویلیام شکسپیر را در قالب تئاتر روحوضی در جشنواره آیینی سنتی اجرا می‌کند.

حسن عظیمی که نمایش «هملت» را یک دهه پیش در جشنواره‌های پاییزه اسپانیا و فرانسه و پنجمین جشنواره شکسپیزر ارمنستان اجرا کرده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا در خصوص اجرای دوباره این اثر گفت: «تمرینات این اثر نمایشی برای اجرا در هجدهمین جشنواره تئاتر سنتی از دو هفته گذشته در خانه نمایش آغاز شده است.»

وی درباره تغییرات ایجاد شده در این اثر نسبت به آنچه 10 سال گذشته روی صحنه رفته است عنوان کرد: «معمولا سعی می‌کنم نمایش‌ها را به روز کنم و در این نمایش هم حدود 10 تا 25 درصد از آنچه در اجرای 10 سال گذشته روی صحنه بردم تغییر ایجاد کردم. دگرگونی‌های ایجاد شده در این اثر در قسمت‌های طنز افزایش یافته است، البته یکسری دیالوگ‌ها هم تغییر پیدا کرده است تا جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته باشد.»

کارگردان «هملت» اجرای این اثر را به شیوه نمایش‌های آیینی و سنتی سخت‌ترین کار معرفی کرد و افزود: «نمایشنامه «هملت» شکسپیر اثری تراژدی است و من در این اجرا آن را به ژانر تخت‌حوضی و شادی‌آور تبدیل کرده‌ام به طوری که کاراکتر هملت، سیاه است.»

وی در معرفی بازیگران نمایشش عنوان کرد: «داوود داداشی و غلام بابوته نقش‌های اصلی این نمایش را بازی می‌کنند و حسین لطیفی، زری برومند، هما مکرمی و احمد مهرابی از دیگر نقش‌آفرینان هستند.»

عظیمی درخصوص مکان اجرای نمایشش تشریح کرد: «اگر تصمیم‌گیرنده بودم ترجیح می‌دادم حیاطی قدیمی که حوض داشته باشد را برای این اجرا اجاره کنم و نمایش را با برپایی چادر بر روی آن حوض به اجرا درآورم. من معتقد هستم تئاتر روحوضی در قالب صحنه نمی‌گنجد و همین امر از زیبایی‌های نمایش تخت‌حوضی است.»

وی با اشاره به اینکه احتمالا نمایش «هملت» در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود، گفت: «از سر اجبار نمایش را در سنگلج روی صحنه می‌برم. اینکه نمایش‌های سنتی در سالن‌ها اجرا می‌شود مساله‌ای است که سال‌ها به آن دچار شده‌ایم. من سال‌ها در تئاتر نصر و لاله‌زار نمایش اجرا کردم و کتابی هم در همین باره با عنوان از لاله‌زار تا شانزه‌لیزه به چاپ رسید که از پیدایش تئاتر روحوضی تا نمایشی با حضور سعدی افشار برای اجرا در سالن پیتربروک را دربرمی‌گیرد.»

وی درخصوص نمایش «عروسی فیروزخان» که قرار است بعد از جشنواره تئاتر آئین‌ سنتی در سرای محله اجرا شود، گفت: «اعضای این اثر نمایشی نیز تغییر یافته و به جز یک یا دو نفر افراد جدید نیز روی صحنه خواهند رفت. این نمایش براساس عروسی فیگارو نوشته شده و برای نزدیک شدن با فرهنگ ایرانی دستخوش تغییرات بسیاری شده است و حتی عنوان آن نیز به عروسی فیروزخان تغییر یافته است. نمایش عروسی فیروزخان اثری آئینی است که به شکل نمایش‌های ایرانی و سنتی در سرای محله اکباتان اجرا می‌شود.»

کد خبر: 227390
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.