خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

طرح بلند پروازانه هند برای تامین انرژی از کره ماه

جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 16:35
کره ماه

سازمان تحقیقات هوا و فضا هند (ایسرو)در طرحی بلند پروازانه در صدد انتقال گاز هلیوم از کره ماه برای تامین انرژی این کشور است .

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از ایرنا، "ایسرو" درسالهای اخیر به پیشرفت های چشمگیری در زمینه پرتاب ماهواره و موشک های دوربرد دست یافته است به گونه ای که این کشور چند ماه پیش با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.

'سیوانتو پیلای' یکی از دانشمندان سازمان ایسرو روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی نو خاطرنشان کرد کره ماه دارای منابع غنی از گاز هلیوم 3 است که با انتقال آن،تمام نیاز هند به انرژی را می تواند تامین کند.

وی افزود:با این اقدام وابستگی هند به واردات سوخت تا میزان زیادی کاهش می یابد.

به گفته این دانشمند هوا و فضا هند،لایه فوقانی سطح ماه 'رگولیت' دارای منابع غنی گاز هلیوم است که نه تنها می تواند نیاز انرژی هند بلکه تمام زمین را تامین کند.

بر اساس یافته های علمی، یک ایزوتوپ هلیوم، (هلیوم 3) می تواند سوخت مورد نیاز برای راکتور های هسته ای را بدون آلوده کردن هوا یا انتشار مواد رادیواکتیو تامین کند.

هند در برنامه خود در راستای کاهش آلاینده های کربنی، استفاده کمتر از سوخت های فسیلی و تأمین انرژی مورد نیاز این کشور از انرژی هسته ای را در دستور کار خود قرار داده است .

ضعف زیرساخت تولید برق هند در سال 2012 زمانی آشکار شد که بهره برداری بیش از ظرفیت شبکه، باعث قطع برق 600 میلیون هندی در 22 ایالت این کشور به مدت یک روز شد.

هند در نظر دارد تا سال 2023 حدود 63 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای در حال احداث تولید کند.

هم اکنون سهم تولید برق هسته ای هند با 22 راکتور حدود سه درصد است.

هند از جمله کشورهایی است که به دلیل رشد روز افزون اقتصادی و روند صنعتی شدن سریع به شدت به انرژی و واردات نفت نیاز دارد.

این کشور بیش از 85 درصد از نفت مورد نیاز خود را از خارج کشور وارد می کند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.