خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی

دکتر میرزاده: دانشگاهیان می‌دانند که باید با تاریخ زنده بمانند و مانا شوند

پنج‌شنبه 31 فروردین 1396 - 11:54
جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به‌ مناسبت برگزاری همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی در واحد سبزوار، پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، متن پیام دکتر حمید میرزاده به شرح زیر است:

به‌ نام خدا
نام ایران عزیز از دیرباز با چهره‌های ادبی، علمی، تاریخی و فرهنگی که باعث مباهات و فخر سراسر دنیا شده، پیوند خورده و جاودانه گشته است. امروزه، ارزش و اهمیت نگه‌داشتن این جاودانگی، به پاسداشت مشاهیر و مفاخر و شناساندن آثار ارزشمند و شرح دردها و رنج‌های آنانی است که قلم به‌دست گرفتند تا بدانند پهنای کار چیست. همان‌هایی که با خلق آثار سترگشان، گذشته از شأن و جایگاه والای موضوع خود، لطف و تأثیر ادبی و فرهنگی را نیز با خویش همراه کرده‌اند. درست است که بلندترین و ابتکاری‌ترین اندیشه‌های ناب ایرانی در شعر شاعرانی چون فردوسی، سعدی، مولوی، حافظ و غیره بیان شده، اما عظمت نثر در همه‌ی موضوعات اخلاقی، عرفانی، اجتماعی و حتی تاریخی هم کمتر از آن نیست. امروزه ما با خیل عظیمی از شاهکارهای ادبی، فرهنگی و علمی به زبان فارسی روبه‌رو هستیم؛ شاهکارهایی که عظمت‌شان به بلندای تاریخ ایران اسلامی است.

یکی از مأموریت‌های صاحبان اندیشه و خرد در برپایی نکوداشت شخصیت‌های ادبی و فرهنگی، همانا زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ شاعران و نویسندگان این مرزوبوم و شناساندن مشاهیر و مفاخر به نسل‌های آینده است. همین امر جوانان امروز را که بیش از هر کسی، تشنه‌ یافتن راز و رمز ماندگاری زبان و فرهنگ فارسی و افتخارات ملی، فرهنگی، علمی و ادبی هستند، وادار می‌سازد تا بیشتر از گذشته با تاریخ همراه باشند و آن را پاس بدارند. خیل دانشگاهیان می‌دانند که باید با تاریخ زنده بمانند و با تاریخ مانا گردند و ریشه‌ها و هویت فرهنگی عمیق خود را با شناخت مشاهیر ایران باز شناسند.

دیار بیهق و سربداران به داشتن چهره‌های ادبی و علمی نظیر ابوالفضل بیهقی، عطاملک جوینی، ملاواعظ کاشفی، حاج ملاهادی سبزواری و نیز عالمان و مجتهدان بی‌مانندی همچن آیت‌الله‌العظمی سید عبدالاعلی سبزواری به‌عنوان یکی از مناطق ادب‌خیز و ادیب‌پرور شناخته شده است که بدون شک برکشیدن و بزرگ نشان دادن آنها می‌تواند بر عظمت افتخار و سربلندی زبان و فرهنگ شیرین فارسی بیفزاید.

یکی از مشاهیر و چهره‌های ادبی و تاریخی سده‌ی هفتم دیار سربداران، عطاملک جوینی مورخ و نویسنده‌ شهیر قرن هفتم، صاحب اثر عظیم «تاریخ جهانگشا»ست که امروز همایش نکوداشت آن به‌همت و تلاش دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برپا شده است.

از مسئولان و دست‌اندرکاران همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی به‌خاطر این حرکت و جنبش فرهنگی و ادبی، تشکر می‌کنم و برای همگان از دادار غیب‌دان، توفیق در خدمت و موفقیت در جاویدان نگه‌داشتن توانمندی‌های فرهنگی و علمی ایران مسألت می‌نمایم.

همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی با حمایت مالی و معنوی اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جوین و با حضور مهمانان کشوری، جمعی از مسئولان شهرستان و استادان و پژوهشگران علوم انسانی در سالن همایش‌های شهید عباسپور دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برگزار شد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.