خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ارائه استراتژی اقتصادی، گام دوم دولت پس از اجرای برجام

چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 09:42
اقتصاد

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران گفت:دومین گام بلند دولت پس از اجرای برجام، باید ارائه استراتژی صحیح و بلندمدت در اقتصاد باشد تا نظام اقتصادی کشور با تغییر قوانین فصلی و سالیانه به طور مداوم دست به گریبان نباشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران با انتقاد از تغییر متوالی استراتژی دولت‌ها در اقتصاد گفت: لزومی ندارد در ابتدای حیات هر دولتی کل برنامه‌های اقتصادی کشور دستخوش تغییر باشد،‌ از همین رو نیاز است تا یک استراتژی صحیح وجود داشته باشد و دولتی که سرکار می‌آید همان استراتژی را دنبال و عملیاتی کند.

وی ادامه داد: البته شایان ذکر است که هر استراتژی نیاز به به‌روز بودن دارد ولی اینکه از اساس همه برنامه‌ها و اهداف به هم ریزد به نفع کشور نخواهد بود. به اعتقاد من نقشه راه را باید ترسیم کنیم و همان نقشه را پیش ببریم.

مستوفی افزود: هدف هر گروهی که بر سر کار آید، مسلما خدمت به مردم و کشور است. لذا هرکس احساس می‌کند همت و توانایی لازم برای اجرایی کردن استراتژی جامع برای بهبود اقتصاد کشور را دارد و در این راه مصمم خواهد ماند، به نظر من جای استقبال و خوش‌آمد دارد.

تمرکز دولت باید به سمت پیاده سازی برنامه استراتژی بلند مدت باشد

سید بهادر احرامیان، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز درباره آینده عملکرد اقنصادی دولت به خبرنگار آنا گفت:‌ تمرکز اصلی دولت تا سال گذشته بیشتر بر برجام و توافق هسته‌ای بود که این اقدام عملا مسیر اقتصاد کشور را برای آینده به نمایش می گذاشت.

وی ادامه داد: اما با به نتیجه رسیدن برجام،‌ باید ادامه مسیر راه توسط دولت ترسیم شود تا جهت و خط مشی اقتصاد برای آیند روشن شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت:‌ از زمان به نتیجه رسیدن برجام دولت تلاش های خود را برای آزاد سازی اقتصاد کشور البته با یک سرعت محدود و شمرده در پیش گرفت و موفقیت هایی حاصل شده البته در این مدت هنوز آن گشایش های بانکی و تامین اعتباری مالی که در انتظارش بودیم اتفاق نیفتاده و شاید به مرور بتوانیم شاهد این گشایش ها هم باشیم و اثرات ملموس آن را در اقتصاد کشور ببینیم.

اقتصاد نفتی باید طعم حضور بخش خصوصی را بچشد

همچنین محمدرضا بهرامن عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این رابطه تصریح کرد: مهم‌ترین اقدام و وظیفه‌ای که دولت یازدهم باید پیگیر آن باشد تدوین استراتژی و برنامه ای برای پایان راه دولت یازدهم و ابتدای دولت دوازدهم باشد تا ابتدا تعامل بخش خصوصی و فعالان اقتصادی با دولت و دستگاه های زیرمجموعه آن بیشتر شود.

وی ادامه داد: زمانی که دولت به همراه بخش خصوصی بتواند برنامه‌ای مدون را برای اقتصاد طرح ریزی کند، طبیعتا اقتصاد می تواند پرواز کند زیرا تجربه یازده دوره ریاست جمهوری نشان داده که اقتصاد بدون بخش خصوصی تنها یک اقتصاد متکی به نفت است و چندان جای پیشرفت ندارد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.