خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

موگرینی: برجام متعلق به جامعه بین المللی است/ بازنگری توافق امکان‌پذیر نیست

سه‌شنبه 1 فروردین 1396 - 09:23
فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در کنفرانس بین المللی سیاست اتمی کارنگی با تاکید بر اینکه برجام توافقی متعلق به جامعه بین المللی است، گفت : این توافقی نیست که دوجانبه تنظیم شده باشد و بتوان تغییری در آن اعمال کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از ایرنا، وی در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به نقش موثر دیپلماسی و اجماع بین‌المللی در دستیابی به توافق هسته‌ای گفت: اتحاد همان چیزی بود که منجر به شکل‌گیری این توافق شد.

وی ادامه داد : هر دیدگاهی هم که درباره این توافق داشته باشید، حقایقی وجود دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را منکر شود.
موگرینی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون پنج بار پایبندی ایران به توافق را مورد تایید قرار داده است و دائما برنامه هسته‌ای ایران را زیر نظر دارد.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد که پیوسته نشست‌هایی با حضور همه طرف‌ها برای ارزیابی اجرای کامل مفاد برجام برگزار می‌شود.
وی ضمن تاکید بر حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد از این توافق گفت: صریحا بگویم برجام متعلق به همه جامعه بین‌المللی است و اروپایی‌ها متعهد به حفظ توافق هستند چرا که باور دارند اجرای کامل و دقیق آن برای امنیت همه ما کلیدی است.
موگرینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پیچیدگی‌های فنی برجام و مدت زمان طولانی که برای دستیابی به آن صرف شد، گفت : بگذارید تاکید کنم این توافقی نیست که بتوان بخش‌هایی از آن را مورد بازنگری قرار داد.
وی ادامه داد : همان‌طور که گفتم این توافقی متعلق به همه جامعه بین‌المللی است و سندی نیست که دوجانبه تنظیم شده باشد و بتوان تغییری در آن اعمال کرد.
موگرینی با تکرار ادعای مقام‌های اروپایی گفت : چنانچه بخواهیم مانع توسعه برنامه هسته‌ای نظامی ایران شویم، جایگزینی برای برجام وجود ندارد.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در انتها بار دیگر برجام را دستاورد دیپلماسی خواند و تاکید کرد که جلسات کمیسیون مشترک برجام برای ارزیابی پایبندی همه طرف‌ها به این توافق ادامه خواهد یافت.

کد خبر: 205474
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.