خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نوبخت: تیم سیاسی صداوسیما سخیف عمل می‌کند/ برای تحقق اقتصاد مقاومتی 12 برنامه، 56 طرح و 200 پروژه طراحی شد

سه‌شنبه 24 اسفند 1395 - 11:37
نشست خبری سخنگوی دولت

سخنگوی دولت گفت: اینکه صداوسیما آمار رسمی دولت را با چند مصاحبه از خیابان تکذیب می‌کند، بیش از آنکه تبیین باشد تخریب است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در آخرین نشست خبری خود در سال 95 با انتقاد از عملکرد صداوسیما در قبال دولت یازدهم، اظهار کرد: آمارهای رسمی دولت را با چند مصاحبه از کوچه و خیابان تکذیب می‌کنند. یک نفر را در لاله‌زارنو پیدا می‌کنند و می‌پرسند تأثیر اقدام دولت در سفره شما چه بوده است؟ و بعد به این جمع‌بندی می‌رسند که تأثیری در سفره مردم نداشته است.

نوبخت گفت: این کار صداوسیما سخیف است. اگر اعتبار بیشتری می‌خواهند تقاضا بدهند و آن را بگیرند و بعد به مردم گزارش بدهند.

وی با بیان اینکه «این‌گونه رفتار خارج از رسالت ملی صداوسیما است»، افزود: من ادعا نمی‌کنم که 16هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که دولت به واحدهای تولیدی پرداخت کرده است، همه مشکلات کارگران را حل کرده است، اما نمی‌توان این آمار رسمی را با مصاحبه از چند نفر پرسید که در سفره مردم تأثیر داشته است یا نه.

سخنگوی دولت ادامه داد: من رئیس صداوسیما و معاونان آن را می‌شناسم. انسان‌های پرتلاشی هستند و از آنها قدردانی می‌کنم، ولی حساب یک‌ عده تیم سیاسی خاص که این برنامه‌های غرض‌ورزانه را تهیه می‌کنند، جداست.

اگر بخواهیم از مجلس خبرگان گزارش بگیریم، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی را دعوت می‌کنیم؟

در ادامه نشست خبری از سخنگوی دولت پرسیده شد در ماه‌های پایانی دولت یازدهم هجمه‌ها علیه دولت زیاد شده است و اخیرا با محور اقتصاد مقاومتی دولت را به چالش می‌کشند و گفته شده بیایند بگویند که چه کاری برای اقتصاد مقاومتی انجام دادند و اگر کاری نکردند بیایند عذرخواهی کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال آنا تصریح کرد: ما برای تحقق 24 بند از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و هدف نهایی آن که رشد اقتصادی است، 12 برنامه تهیه کرده‌ایم و برای اجرایی شدن این 12 برنامه 56 طرح تعریف کردیم که بر اساس آن 200 پروژه طراحی شد و بر اساس همین طرح و برنامه و پروژه‌ها، هر وزارتخانه می‌داند که مسئول کدام طرح و برنامه است. اخیرا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش وزارتخانه‌های مختلف را درباره اقدامات خود نسبت به اجرایی شدن این پروژه‌ها بررسی کرده است.

نوبخت ادامه داد: اما سؤال این است که وقتی ما می‌خواهیم از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جویا شویم که چقدر برای تحقق سیاست‌های کلی فعالیت کرده‌اند، از چه کسی دعوت می‌کنیم؟ آیا باید به جای فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی از یکی از فرماندهان خاتم‌الانبیا دعوت کنیم که گزارش بدهد؟ مثلا وقتی می‌خواهیم از مجلس خبرگان رهبری گزارش بگیریم، آیا از سخنگوی هیأت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی دعوت می‌کنیم؟

سخنگوی دولت تأکید کرد: از چه کسی دعوت شده است که درباره اقدامات دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی گزارش بدهد؟ باید بابت چه چیزی عذرخواهی کنیم؟ در حالی که باید از فرزندان ملت به‌خاطر تلاش‌هایی که کردند و با مشکلات زیادی که مواجه بودند، تشکر شود.

وی ادامه داد: پاسخ مستدلی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تهیه شده و در اختیار همه رسانه‌ها قرار می‌گیرد که انتظار می‌رود پس از آن از فرزندان ملت تشکر کنند، اما اگر با وجود این توضیحات قصد دیگری داشتند هرچه را که توضیح دهیم آنها رد می‌کنند و ممکن است این مسأله ابزاری شود برای انتقاد علیه دولت درباره اقداماتی که انجام داده است.

نوبخت در بخش دیگر این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نامه‌های احمدی‌نژاد به رئیس دولت یازدهم اظهار کرد: البته که انتظار نیست هر نامه‌ای که نوشته می‌شود به آن جواب دهیم، چون دست به مکاتبه ایشان طبیعی است. اگر لازم باشد وزارتخانه‌های مربوطه در رابطه با ادعاهایشان پاسخ می‌دهند، ولی به نظر من پرداختن به این مساله باعث می‌شود که وقت گرفته شود.

نوبخت همچنین اعلام کرد: یارانه تولید برای سال آینده حذف نمی‌شود و هر مقدار که بتوانیم یارانه تولید را پرداخت می‌کنیم.

سخنگوی دولت گفت: همکاران من تمام تلاش خود را می‌کنند که بازار شب عید را تنظیم کنند تا شاهد افزایش قیمت نباشیم.

وی درباره سود سهام عدالت نیز تصریح کرد: سود سهام عدالت طبق گزارش‌های سازمان خصوصی‌سازی براساس چارچوب زمان‌بندی از پیش مقرر شده پرداخت شده است و اقدام غیرمترقبه‌ای نیز نبوده است.

سخنگوی دولت گفت: منع قانونی برای سفر ایرانیان به ترکیه نیست، ولی نمایندگان جمهوری اسلامی براساس وظیفه خود شرایط داخلی کشور ترکیه را تبیین کرده‌اند‌ و الان به غیر از ناامنی‌های عمومی منطقه، کشور ترکیه دچار تنش‌های داخلی و خارجی شده است.

سخنگوی دولت همچنین درباره مذاکرات آستانه و اینکه آیا با توجه به فعالیت های اسرائیل چرخشی در سیاست های روسیه دیده می شود، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی نه در این مقطع و موضوع بلکه همیشه در ناامن کردن منطقه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و برای از بین بردن همکاری راهبردی که بین ایران و روسیه برای مقابله با تروریسمی که در سوریه شکل گرفته، از هیچ تلاشی مضایقه نکرده اما با همه اینها شاهد موفقیت‌های میدانی و در کنار آن مذاکره و پیشرفت در این زمینه بوده ایم.

وی در واکنش به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: از نخست وزیر رژیم اشغالگر چنین حرف‌هایی طبیعی است؛ چرا که هیچ وقت چیزی جز حرف‌های بی پایه، پوچ و بی ربط از آنها نشنیده ایم که این هم روی قبلی ها. آنها بی ارزش تر از این هستند که بخواهیم جواب خاصی بدهیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: یکی از اهداف ما در سیاست های کلی کاهش سود بانکی است، البته بانک مرکزی نمی خواست دستور‌العمل کند ولی آن را ابلاغ کرد که مقداری پایین آمد اما دوباره تابع عرضه و تقاضا شد. ولی تلاش ما در سال آینده اصلاح نظام بانکی است.

وی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس گفته اند بودجه فرهنگی سال 96 کم است، یادآور شد: بودجه فرهنگی از 5 هزار میلیارد تومان به 7 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که سهم غیر دولتی ها هم بیشتر شده است.

سخنگوی دولت درباره اینکه گفته می شود پرداخت سود سهام عدالت شائبه های انتخاباتی دارد، گفت: گزارش سازمان خصوصی سازی می گوید که الان زمان قانونی برای توزیع سود سهام عدالت است و فکر نمی کنم این اقدام غیر مترقبه ای باشد، در ضمن یادتان هست شب انتخابات سود توزیع می کردند در حالی که تا انتخابات خیلی باقی مانده است.

وی همچنین در مورد مصوبه مجلس در برداشتن سقف حقوق مدیران خاطر نشان کرد: قبل از قانون شدن این موضوع شورای حقوق و دستمزد سقف 10 میلیون را تعیین کرده و ما این سقف را باید رعایت کنیم. بعضی از مدیران می توانند از جاهای دیگر هم حقوق بگیرند اما با وجود همه حقوق هایی که می گیرند نباید دریافتی شان در ماه بیشتر از 10 میلیون باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: ابتدا نظر مجلس این بود که زیر دو میلیون همسان سازی صورت گیرد که نهایتا با اصلاحاتی اولویت گذاشتند. برای اجرای آن سازمان برنامه و بودجه باید یک آیین‌نامه اجرایی تهیه کند که برای تهیه این آیین‌نامه از نمایندگان بازنشستگان دعوت خواهیم کرد تا نظراتشان را اعلام کنند.

نوبخت در پایان در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مالی باشگاه های دولتی مثل پرسپولیس و استقلال و واگذاری این باشگاه ها طبق اصل 44 گفت: زمینه واگذاری این باشگاه ها فراهم نشد، اما دولت در حدی که در توانش است وظایفش را انجام می دهد و پرداخت هایی هم صورت گرفته که البته ما خیلی بیشتر از این ها باید به این باشگاه ها برسیم؛ چرا که دو باشگاه ارزشمند ما هستند و از بازیکنان آنها تقدیر می کنم که با دست خالی بخصوص در رقابت های بین المللی می درخشند.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.